آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2068
تاریخ انتشار : 25 مهر 1390 9:31
تعداد بازدید : 558

هراس بانک مرکزی از ریسک عملیات

کارت به کارت اینترنتی ممنوع شد

به دستور بانک مرکزی از ابتدای آبان ماه ارایه خدمات انتقال وجه اینترنتی کارت به کارت «سحاب» از طریق درگاه های پرداخت اینترنتی ممنوع بوده و ارایه خدمات مانده گیری اینترنتی در مرکز «شتاب» نیز مسدود می شود.

خبرگزاری فارس- اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با صدور نامه‌ای با شماره 162973/90 طی تاریخ 14/07/1390 خطاب به بانک‌های دولتی و خصوصی اعلام کرد: « پیرو بخشنامه شماره ن پ/م/1958 مورخ 21/10/1387 در خصوص تراکنش‌های مجاز کارتی ضمن اصلاح مفاد بخشنامه مزبور به استحضار می‌رساند با عنایت به ریسک عملیاتی قابل توجه مشاهده شده در ارایه خدمات انتقال وجه از طریق اینترنت با توجه به فضای کمتر کنترل شده دسترسی و لزوم حفظ منافع سپرده‌گذاران مقابل دسترسی‌های غیر مجاز:
1. از تاریخ 1/8/1390 ارایه خدمات انتقال وجه اینترنتی کارت به کارت «سحاب» از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی ممنوع بوده و این خدمات صرفا به عنوان بخشی از خدمات اینترنت بانک و پس از احراز هویت مناسب مشتری در تارنمای ورودی خدمات اینترنت بانک قابل ارایه است.
2. ارایه خدمات مانده‌گیری اینترنتی در مرکز «شتاب» مسدود می‌شود.»
در این نامه که به امضای ناصر حکیمی و فرشید مسجدی رسیده قید شده است که ضمنا  این بانک بر انجام مفاد این بخشنامه نظارت دقیقی به عمل آورده و از ارایه خدمات توسط بانک‌هایی که ضوابط فوق را رعایت ننمایند، اکیدا ممانعت به عمل خواهد آورد.
بدیهی است از تاریخ اجرای این بخشنامه مسوولیت تمامی مخاطراتی که از ناحیه عدم رعایت مفاد آن متوجه مشتریان آن بانک گردد، به‌عهده آن بانک خواهد بود.
یک کارشناس بانکی در توضیح این بخشنامه بانک مرکزی گفت: بخشنامه در بانک‌هایی که انجام تمامی خدمات انتقال وجه اینترنتی از جمله کارت به کارت را از طریق دستگاه رمزیاب انجام می‌دهند، موضوعیت ندارد."سحاب" سامانه‌ای است که به مشتریان بانک امکان می‌دهد با استفاده از کارت خود بتوانند به هر بانک دیگر عضو مرکز «‌شتاب» حواله کنند.استفاده از سحاب هم در شعبه و هم در خودپردازها و هم در اینترنت بانک میسر است.
برای استفاده از خدمات « سحاب» در شعبه‏‌، از دستگاه کارتخوان  (pin pad) و منوی تحویلداری استفاده می شود.
برای استفاده از خدمات «‌سحاب» در شعب‏‌، مشتری باید فرم مخصوص انتقال را تکمیل کند.حواله‌های « سحابی» فقط با کارت امکان پذیر است.سقف حواله های «‌سحابی» از طریق خودپردازها و اینترنت بانک برای هر کارت در هر شبانه روز معادل 30 میلیون ریال است و از طریق شعب برای هر کارت در هر شبانه روز معادل یکصدو 50میلیون ریال است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :