آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206798
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1396 11:8
تعداد بازدید : 1164

توصیه پلیس فتا :به باج افزارها باج ندهید

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا با بیان تهدید جدی باج گیران فضای مجازی از مردم خواست تا به باج افزارها باج ندهند.

پلیس فتا - سرهنگ حسین رمضانی گفت: باج افزارها یکی از انواع بدافزارهای نوظهور و خطرناک است که فعالیت آنها در سال های اخیر رو به ازدیاد گذاشته و مقابله با آنها نیز مشکل شده است. 
وی ادمه داد :  این دسته از بد افزارها پس از رخنه به رایانه فرد قربانی و رمزنگارهای فایل های مهم موجود روی آن دسترسی کاربر را به فایل های اصلی خود و محتوای آنها محدود می نماید و پیغام هایی را مبنی درخواست وجه جهت رمزگشایی فایل ها به قربانی نمایش می دهد و بازه زمانی را به منظور پرداخت باج برای او تعیین می کند.  
این مقام مسوول ادامه داد: به طور معمول باج افزارها از طریق اجرای فایل های آلوده الصاق شده به نامه های الکترونیکی یا بازدید از سایت های آلوده به سیستم قربانی راه می یابند و برخی از اوقات این عمل از طریق انتخاب فرد قربانی و از طریق مهندسی اجتماعی رخ دهد ازجمله باج افزارهای شناخته شده می توان به Reveton, Cryptolocker,Cryptowall, Dharma,Cerber و... پرداخت.  رمضانی افزود: باج افزارها معمولا اقدام به رمز نگاری فایل ها با پسوند های خاص و مهم همچون PDF,DOC,DOCX,PPT,JPG,TXT, JPEG و ... می کنند که از اهمیت بیشتری برای کاربران برخوردار هستند تا از این طریق قربانیان را مجبور به پرداخت باج کنند. 
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا گفت: باج افزارها به منظور جلوگیری از ردیابی، مبلغ درخواستی از قربانیان را به صورت BITCOIN یا سایر ارزهای مجازی دریافت می نمایند. 
رمضانی گفت: برابر گزارش های مراکز رسمی بین المللی مقابله با جرایم سایبری باج افزارها در سال 2016 خسارت های مادی و معنوی بسیار بالایی به کاربران حقیقی و حقوی در فضای سایبر وارد ساخته اند و اصلی ترین اهداف نسل جدید باج افزارها را سازمان های دولتی، موسسات مالی و بانکی، مراکز آموزشی، مراکز درمانی و شرکت ها تشکیل می دهند زیرا از این طریق مبالغ بیشتری نصیب مجرمان سایبری می شود. 
وی برای مقابله با باج افزارها توصیه کرد افراد به تهیه نسخه پشتیبان از تمامی داده ها حساس، استفاده از آنتی ویروس و نرم افزارهای ضد بد افزار و به روز رسانی آنها، فعال کردن دیواره آتش و پیکربندی صحیح آن، باز نکردن نامه های الکترونیکی و پیوست های مشکوک و ناشناس، عدم بازدید از سایت های ناشناس و آلوده و به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزارهای مورد استفاده بپردازند.
معاون اموربین الملل پلیس فتا از کاربران و قربانیان این گونه بد افزارها خواست از پرداخت باج به مجرمان سایبری خوداری کنند؛ زیرا در صورت پرداخت باج نیز تضمینی برای رمزگشایی فایل ها وجود ندارد.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :