آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206792
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1396 10:46
تعداد بازدید : 1230

دادستان کل کشور و سخنگوی وزارت کشور هشدار دادند:

برخورد قاطعانه با تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی

دادستان کل کشور و سخنگوی وزارت کشور در سخنان جداگانه ای درباره تخلفات در فضای مجازی به ویژه تخلفات انتخاباتی هشدار دادند.

فناوران – این روزها فضای مجازی را می توان پرمخاطب ترین شیوه اطلاع رسانی دانست. 10ها هزار نفر در کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرام عضو هستند و تعداد مخاطبان این کانال ها بعضا از مجموع تیراژ بسیاری از روزنامه های کشور بیشتر است. از سوی دیگر بسیاری از شهروندان بیش از آنکه تلویزیون (به ویژه شبکه های داخلی) را نگاه کنند، وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند. همین موضوع سبب شده تا مقامات قضایی و سیاسی، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بیش از پیش درباره تخلفات در فضای مجازی حساس باشند.
 وعده برخورد قاطعانه
دادستان کل کشور روز گذشته گفت: با هر سایتی که در فضای مجازی حریم شکنی و حرمت شکنی کند و اخلالی در امر سلامت انتخابات ایجاد کند و مرتکب تخلف و جرم شود، قطعا و قاطعانه برخورد خواهد شد.
به گزارش مهر منتظری دادستان کل کشور با  بیان فعالیت ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در ایام انتخابات ضمن هشدار به کاندیداها و هواداران آن ها از رصد مستمر فضای مجازی خبر داد و گفت: به دادستان های سراسر کشور توصیه کرده ایم که رسانه های فضای مجازی اعم از سایت ها یا سایر رسانه هایی که به صورت الکترونیکی فعالیت می کنند، رصد شوند.
وی افزود: چنانچه هر سایتی محتوای مجرمانه داشته باشد، اگر اقدامات آن مشمول کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه باشد از آن طریق یا اگر مساله فوریت داشته باشد، از طریق دادستان ها با حکم قضایی برخورد خواهد شد.
دادستان کل کشور گفت: با هر سایتی که در فضای مجازی حریم شکنی و حرمت شکنی کند و اخلالی در امر سلامت انتخابات ایجاد کند و مرتکب تخلف و جرم شود، قطعا و قاطعانه برخورد خواهد شد. منتظری ابراز امیدواری کرد که با همکاری دادستان ها و سایر عوامل، شاهد برگزاری یک انتخابات خوب، پرشور، با حضور حداکثری مردم و همراه با سلامت کامل باشیم و مردم بار دیگر با حضورشان پشتیبانی خود از نظام جمهوری اسلامی را به منصه ظهور و بروز برسانند.
 ابلاغ دستورالعمل های انتخاباتی
سخنگوی وزارت کشور نیز گفت: فضای رسانه ای و مجازی در آستانه انتخابات رصد می شود و به موارد تخلف با همکاری قوه قضاییه رسیدگی خواهد شد.
به گزارش ایسنا، سلمان سامانی پس از پایان دومین نشست هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری افزود: مطابق ماده 31 قانون انتخابات ریاست جمهوری وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است که زیر نظر هیات اجرایی مرکزی فعالیت می کند.
وی همچنین درباره تامین امنیت انتخابات گفت: در این زمینه مواردی که نیاز به پیشگیری و پیش بینی بوده، در قالب دستورالعمل های ستاد انتخابات کشور و شورای امنیت به مراجع مربوطه ابلاغ شده است. با توجه به تجربیات بسیار خوبی که از انتخابات گذشته داریم، سعی کردیم با رویکرد پیشگیرانه فضای امن و آرامی را فراهم کنیم تا در این فضا نامزدهای هر سه انتخابات بتوانند برنامه های خود را اعلام کنند و این  بستر امن بتواند زمینه ارتقای شایسته گزینی را که در سیاست های کلی انتخابات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته، فراهم کند.
سامانی در پاسخ به سوالی درباره گزارش های دریافتی از تخلفات انتخاباتی افزود: این گزارش ها هم از مراجع دارای صلاحیت در امر انتخابات و هم از سوی مردمی برای به ما رسیده است. در کنار این موضوع، نظارت بر فضای رسانه ای و مجازی داریم و مواردی که با تذکر قابل حل باشد، تذکر داده شده و می شود و مواردی که به پیگیری قضایی نیاز داشته باشد، با همکاری ستاد پیشگیری از جرایم و وقوع تخلفات انتخاباتی در قوه قضاییه داریم، موارد را منعکس می کنیم تا مر قانون در تمامی مراحل 
رعایت شود. وی گفت: رسانه ها نباید بر علیه نامزدها مطلبی بنویسند و باید در شرایط برابر برنامه نامزدها را معرفی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :