آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206704
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1396 8:30
تعداد بازدید : 1311

عقب‌نشینی از وعده‌های قبلی

محیط زیست نمی تواند درباره پارازیت اظهار نظر کند

مدیر کل دفتر پایش فراگیر آلودگی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل نبود تجهیزات کافی در حوزه سنجش پارازیت ها ما نمی توانیم در این زمینه اظهار نظری داشته باشیم.

فناوران - با وجود آنکه معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست چندین بار از وجود پارازیت ها ابراز نگرانی کرده و قول داده است سازمان محیط زیست این موضوع را پیگیری کند، یکی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با فارس اعلام کرد این سازمان امکان اظهارنظر درباره پارازیت ها را ندارد.
شینا انصاری با بیان بندهای لایحه هوای پاک، مصوبه اخیر مجلس در تعیین مجازات برای انتشار امواج و پرتوهای بیش از حد مجاز گفت: سازمان محیط زیست مکلف شده است با همکاری سازمان انرژی اتمی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به جلوگیری از انتشار همه امواج غیرمجاز رادیویی، الکترومغناطیسی و پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز اقدام کند و به منظور حصول اطمینان از عدم افزایش میزان و شدت امواج و پرتوهای یون ساز و غیریون ساز از حدود مجاز تعیین شده در هوای آزاد، شبکه پایش را راه اندازی کند.
به گفته وی سازمان حفاظت محیط زیست تا به حال  بر پرتوهای غیریونیزوسیون مطالعه کرده است و تنها برای سنجش امواج الکترومغناطیسی در سه دامنه (محدوده امواج موبایل، دکل های فشار برق و همه دامنه ها علاوه بر پارازیت) دستگاه هایی را در اختیار دارد و در این زمینه کار کرده است؛ اما دستگاهی برای اندازه گیری پارازیت ها در اختیار ندارد.
مدیر کل دفتر پایش فراگیر آلودگی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این سازمان در سه محدوده امواج رادیویی پوشش و پایش داشته است، گفت: براساس بندهای مصوب لایحه هوای پاک همه دستگاه های مسوول (وزارت بهداشت، سازمان تنظیم مقررا و ارتباطات رادیویی و وزارت ارتباطات) باید برای تدوین آیین نامه اجرایی حضوری فعال داشته باشند و برای تدوین آیین نامه اجرایی تصمیم بگیرند.
انصاری با بیان اینکه تا به حال هر کدام از دستگاه های مسوول به صورت جداگانه وظایف خود را در این زمینه انجام داد ه اند، یادآور شد: توسط سازمان ملی استاندارد، استاندارد ملی 8567 برای حدود مجاز امواج تعیین شده است؛ اما درباره نحوه همکاری بین سازمان های متولی باید چارچوب مشخص و مدونی وجود داشته باشد.
 مدیر کل دفتر پایش فراگیر آلودگی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به نظر می آید مدت شش ماهه تعیین حدود مجاز انتشار امواج و پرتوهای مجاز توسط سازمان انرژی اتمی ایران که با همکاری مشترک سازمان محیط زیست، وزارت ارتباطات و بهداشت و سازمان ملی استاندارد ایران تعیین شده، مدت مناسبی است؛ چراکه همه دستگاه ها در حوزه مسوولیت تا به امروز برنامه هایی داشته اند و در این زمان تعیین شده دستگاه ها موظفند برنامه ها خود را به صورت مدون و محوری مشخص کنند.
وی در خصوص رشد روزافزون دکل های مخابراتی در نقاط مختلف شهری و مسکونی نیز گفت: فراگیری دکل های مخابراتی دارای ضوابطی است و اینگونه نیست که بدون ضوابط هر جای ممکنی دکلی نصب شود و سازمان تنظیم مقررات رادیویی بر این امر نظارت دارند.
انصاری درخصوص اندازه گیری پارازیت ها نیز گفت: دستگاه سنجش امواج الکترومغناطیسی در اختیار سازمان محیط زیست سه محدوده اندازه گیری دارد که در این سه محدوده پایش انجام می دهد؛ ولی در خصوص پارازیت ها تجهیزاتی که باید در اختیار سازمان محیط زیست باشد، وجود ندارد و نمی توانیم در این زمینه اظهار نظری داشته باشیم.
وی افزود: اغلب مواردی که پایش شده است، بیشتر امواج فشار قوی در حد مجاز بوده است و موارد محدود تخلف به شهرداری و سازمان های مسوول اعلام شده است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا اطلاعات مربوط به پایش امواج به عموم مردم گزارش داده نمی شود تا اخبار ضد و نقیض در این باره کاهش یابد نیز گفت: گزارش های پایش دوره های مشخص در اختیار دستگاه های مسوول قرار می گیرد اما تا به حال این گزارش ها در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است، البته محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
به گفته وی در آیین نامه باید درباره اینکه پایش امواج بالاتر از 18 هزار گیگاهرتز در اختیار کدام سازمان باشد، تصمیم گیری شود.انصاری درباره دیگر موارد ذکر شده در لایحه هوای پاک نیز اعلام کرد:  پایش آلاینده ها یکی از موارد درخشان این لایحه است؛ چراکه پیش از این درباره پایش صنایع و پایش صوتی جز در قانون برنامه پنجم صحبتی نشده بود و این بحث مهم در لایحه هوای پاک بیان شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :