آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206698
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1396 8:23
تعداد بازدید : 1254

نامزدهای ریاست جمهوری از فاوا هم گفتند

دولت الکترونیکی روی میز مناظره

در نخستین دور از مناظرات کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، استقرار دولت الکترونیکی به بحث گذاشته شد.

فناوران - در نخستین دور از مناظرات کاندیداهای ریاست جمهوری، سوالی درباره بهبود ارایه خدمات در دستگاه های اجرایی، سبب بحث درباره موضوع دولت الکترونیکی شد.
در این مناظره از اسحاق جهانگیری  پرسیده شد: «با توجه به عدم رضایت کافی ارباب رجوع از دستگاه های اجرایی، برنامه شما برای افزایش کارآمدی دستگاه های اجرایی چیست؟». جهانگیری در پاسخ گفت: در این راه دولت الکترونیکی یکی از مهم ترین سیاست هایی است که باید به طور کامل اجرا شود. اکنون یکی از مهم ترین اقدامات دولت یازدهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تلاش برای اداره کشور به صورت الکترونیکی است.
وی افزود: سامانه های مختلفی در دستگاه های اجرایی شکل گرفته و به هم مرتبط شده اند. اکنون تلفن همراه در کشور گسترش یافته و برنامه ما این است که مردم بتوانند در خانه بخش مهمی از خدمات مورد نیازشان را از طریق موبایل دریافت کنند.
جهانگیری گفت: مهم ترین هدف از اجرای دولت الکترونیکی افزایش رضایت مندی و تسهیل خدمت رسانی به مردم است. در کنار آن هم باید نظارت جدی بر فرایندها داشت و مجوزهای غیرضروری حذف شوند.

 مساله مهم، شفاف شدن امور است
حسن روحانی، دیگر کاندیدای ریاست جمهوری نیز گفت: مساله مهم شفاف شدن امور است. اکنون در شبکه ملی اطلاعات قدم های خوبی در این زمینه برداشته شده است. 
وی  ادامه داد: دو مرحله از سه مرحله شبکه ملی اطلاعات افتتاح شده و وزارتخانه ها و بخش خصوصی می توانند از این زیرساخت ها استفاده کنند. 
روحانی افزود: در حال آماده سازی یک لایحه در دولت هستیم که با تصویب آن، تمام دستگاه های اجرایی موظف می شوند مخارج و درآمد خود را به صورت شفاف به مردم اعلام کنند.
رییس دولت یازدهم با بیان اینکه این دولت در برابر فیلتر شبکه های اجتماعی مقاومت کرد، گفت: با تلاش های این دولت اکنون سایر کاندیداها امکان تبلیغات در فضای مجازی را یافته اند.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری همچنین در بخش دیگری از تبلیغات ریاست جمهوری خود بر اهمیت نقش فناوری اطلاعات در ایجاد اشتغال تاکید کرد. 
حسن روحانی، رییس جمهور دولت یازدهم و نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری عصر دیروز در برنامه رادیویی «بی واسطه با ایران» درباره برنامه های خود با مردم سخن گفت.
روحانی سرمایه گذاری پایدار را برای ایجاد اشتغال مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: برای سرمایه گذاری  پایدار به فناوری نیاز داریم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه در دولت یازدهم  مجوز 3 هزار شرکت دانش بنیان  صادر و از بسیاری از آنها حمایت شده است، افزود: برای اینکه مردم بدانند نقش این شرکت ها چقدر حایز اهمیت است، باید بگویم درآمد این شرکت ها در سال گذشته 30 هزار میلیارد تومان بوده است و این بدان معناست که با شرکت های دانش بنیان و فناوری می توانیم اشتغال ایجاد کنیم.
رییس جمهور گفت: کسانی که با اینترنت و شبکه های اجتماعی میانه خوبی ندارند، بدانند در سال گذشته 100 هزار شغل از طریق فناوری اطلاعات ایجاد شد. 
برخی روستاییان از طریق شبکه های اجتماعی توانستند گردشکران خارجی را برای روستای خود جذب کنند. برخی روستاییان با اینترنت صنایع دستی خود را صادر می کنند و می فروشند و  27 هزار روستا در این دولت به اینترنت مجهز شده اند. 
 روحانی شرط اشتغال را فناوری و مدیریت خواند و گفت: باید سعی کنیم شرایطی را فراهم کنیم که مردم قدرت خرید داشته باشند و برای خودمان در دنیا بازار صادرات اخذ کنیم که بدین منظور نیازمند تعامل با دنیا هستیم.

 تردید در میزان پیشرفت دولت الکترونیکی
ابراهیم رییسی در این مناظره در نقد صحبت های اسحاق جهانگیری گفت: در صورت تکمیل دولت الکترونیکی امکان شفاف سازی امور وجود دارد؛ اما براساس گزارش هایی که داریم، این کار تنها 15 درصد پیشرفت داشته است.
وی ادامه داد: نکته مهم دیگر نقدپذیری نظام اداری است. باید منافصه ها و مزایده ها نیز به صورت شفاف انجام شده و اصحاب رسانه در جریان امور قرار
 بگیرند.
 مصطفی هاشمی طبا نیز در این باره گفت: با سیستم های الکترونیکی واقعا مساله حل نمی شود. در مراجعات مختلف شخصی به دستگاه ها دریافتم برخی جاها خوب عمل می شود و در برخی دیگر به خاطر انگیزه های شخصی این امر امکان پذیر نیست.
محمد باقر قالیباف دیگر کاندیدای ریاست جمهوری نیز گفت: می گویید فناوری اطلاعات را اجرا کردید. پس چرا وزارت رفاه نتوانست افراد بهره مند را از نیازمندان تفکیک کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :