آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206665
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1396 10:46
تعداد بازدید : 1235

تعطيلي شوراي عالي فضايي!

توجه به فناوري فضايي در بسياري از كشورها با روي كار آمدن دولت ها تغيير مي كند. برخي از روساي جمهور كشورها اصولا اعتقاد چنداني به طرح هاي بلند پروازانه و هزينه كرد بودجه در اين خصوص ندارند و برخي ديگر از حيوانات تا انسان به فضا مي فرستند.

خبرگزاري فارس در گزارشي مفصل به وضعيت شوراي عالي فضايي در دولت يازدهم پرداخته است كه بخش هايي از آن را مي خوانيد:
سازمان فضایی به عنوان بازوی اجرایی حاکمیتی در کنار مرکز ملی فضایی به عنوان متولی برگزاری شورای عالی فضایی دچار دوگانگی شدیدی شده و اختلافات بین این دو تشکیلات فزونی یافته است به گونه ای که جلسه شورای عالی فضایی در دولت یازدهم حتی یکبار هم تشکیل نشده و در این  3 سال مصوبات شورای عالی فضایی بلاتکلیف بوده است.
بهم ریختگی تشکیلات فضایی و سردرگمی ها و اصطکاک های درون سازمانی ایجاد شده یکی از نتایج برگزار نشدن جلسات شورای عالی فضایی است که اثرات آن در توقف برنامه فضایی ایران و از هم گسستگی سیاست های فضایی در کشور قابل مشاهده است.
در دولت یازدهم با تغییر دوباره ساختار فضایی کشور که منجر به بازگشت این سازمان از ریاست جمهوری به وزارت ارتباطات شد، احتمال احیای شورای عالی فضایی تقویت شد که با تفویض اختیار اداره شورا از سوی رئیس جمهوری به معاون علمي وی احتمال توجه به جایگاه و اهمیت جلسات شورا در این دولت بار دیگر کمرنگ شد.
در مجموع شورای عالی فضایی از زمان تاسیس در سال 83 تاکنون وضعیتی نیمه فعال دارد و در حالیکه طبق اساسنامه باید سالانه حداقل 2 جلسه این شورا تشکیل می شد اما از 20 جلسه ممکن تاکنون فقط سه بار جلسات آن شده است.
مدت ها است مسوولان برای برگزاری جلسه شورای عالی فضایی تاریخ تعیین می کنند اما هیچ یک از این تاریخ ها به تشکیل جلسه منجر نشده است.
در آخرین اظهار نظر محمود واعظی وزیر ارتباطات در روزهای پایانی سال 95 در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اینکه پیش از این تشکیل یک جلسه شورای عالی فضایی تا پیش از پایان سال وعده داده شده بود، آیا امکان برگزاری این جلسه هنوز وجود دارد؟ گفت: شورای عالی فضایی حدود 6 یا 7 سال پیش برنامه 10 ساله نقشه راه فضایی کشور را تدوین کرده بود. اکنون دبیرخانه بسیار فعال است و تا اسفند ماه برنامه فضایی 10 ساله دوم هم آماده شد که دو هفته پیش در جلسه ای آن را بررسی کردیم. اما به دلیل مشغله های آقای رییس جمهور و آقای جهانگیری امیدواریم این جلسه اوایل سال جدید برگزار شود.
به نظر مي رسد اساسی ترین اولویت و ضرورت تشکیل جلسه شورای عالی فضایی می تواند پیگیری اهداف و ارزیابی تحقق برنامه 10 ساله باشد که روزی با خرد جمعی کارشناسان تهیه شده تا فعالیت های فضایی کشور را از مسیر سردرگمی و سرگردانی به مسیر برنامه برگرداند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :