آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206571
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1396 8:46
تعداد بازدید : 975

خوب و بد تجهیز تاکسی ها به کارتخوان

در روزهای گذشته اخباری درباره تجهیز تاکسی ها به دستگاه کارتخوان ظرف ۹ ماه آینده منتشر شد؛ موضوعی که در نگاه اول اتفاق خوبی است؛ اما به نظر می رسد با توجه به زیرساخت های لازم برای عملیاتی شدن آن و پیامدهایش، نیاز به بررسی بیشتر دارد.

ایبنا -  بنا به علل متعدد، تمام تراکنش های الکترونیکی در کشور ما بر بستر آنلاین انجام می گیرد یعنی در جریان هر تراکنش، اعم از اینکه تراکنش برای خرید یا هر نوع عملیات دیگری مانند پرداخت قبض و حتی پرداخت های خیریه صورت گرفته باشد، مبلغ به صورت آنلاین از حساب خریدار کسر و در مواردی آنلاین در حساب فروشنده نمایش داده می شود. 
این فرایند نیازمند برقراری ارتباط آنلاین میان درگاه یا ابزار پرداخت الکترونیکی مانند کارتخوان، سوئیچ بانک های مبدا و مقصد، شاپرک و شتاب است. روشن است که انجام چنین فرایندی به صورت آنلاین نیازمند پایداری و برقراری همیشگی شبکه پرداخت و صرف هزینه های هنگفت است؛ هزینه هایی که بنا بر قانون اعداد بزرگ در مقیاس تراکنش های چند ده میلیونی هر ماه، بسیار زیاد برآورد می شود.
بر همین اساس مسوولان بانک مرکزی و کارشناسان حوزه پرداخت الکترونیکی دائما از ضرورت محدودیت های ریالی برای انجام تراکنش های الکترونیک سخن می گویند. به اعتقاد آنها تراکنش هایی با مبالغ خرد با توجه به هزینه هایی که پایداری شبکه برای انجام آنلاین هر تراکنش دارد، به هیچ وجه اقتصادی و منطقی نیست.
با این وجود بررسی آمارهای شاپرک نشان می دهد بیش از ۸۰ درصد تراکنش های خرید انجام شده در ایران کمتر از ۵۰ هزار تومان است! به عبارت دیگر در حال حاضر کاربران ایرانی عملا ابزارهای پرداخت الکترونیکی را جایگزین پول خرد کرده اند و از این روش نه چندان ارزان قیمت برای خرید هایی استفاده می کنند که چه بسا هزینه انجام آنها برای شبکه پرداخت الکترونیکی کشور بیش از ارزش ریالی خریدهاست.
در چنین شرایطی نصب دستگاه های کارتخوان در تاکسی ها اگرچه با هدف تسهیل پرداخت کرایه و... انجام می شود؛ اما پیامد دیگر آن، افزایش تراکنش های آنلاین با مبالغ خرد است؛ چراکه در حال حاضر کرایه تاکسی ها اغلب مبالغ خرد و در محدوده هزار تا ده هزار تومان در دورترین مسیرهاست.
موضوع دیگری که در حوزه پرداخت الکترونیکی کشور ما همچنان به اشتباه ادامه دارد و در صورت نصب کارتخوان در تاکسی ها تشدید نیز می شود، نظام کارمزدی غیرمنطقی است. 
با وجود مطالبه بدنه کارشناسی کشور متاسفانه هنوز سیاست مشخصی درخصوص اخذ کارمزد از پذیرنده نهایی از سوی نهادهای ناظر اتخاذ نشده و پرداخت کارمزد بر عهده بانک پذیرنده است. در چنین شرایطی، نصب کارتخوان در تاکسی ها یعنی بانک پذیرنده باید به ازای هر بار پرداخت کرایه تاکسی، کارمزدی به دیگر بانک ها بپردازد.
براساس این گزارش، هزینه پایداری شبکه پرداخت و تراکنش های آنلاین بالاست و همواره تاکیدات نهادهای ناظر بر این بوده که مردم به دلیل هزینه بالای هر تراکنش در شبکه پرداخت، در خریدهای خرد آنلاین، از کارت استفاده نکنند؛ از این رو با توجه به این تاکیدات، نصب دستگاه های کارتخوان سیار روی تاکسی ها که مبتنی بر تراکنش های آنلاین است، تا زمانی که در این بخش سیاست مشخصی در خصوص نحوه کارمزد آن تعیین نشود، تنها منجر به ایجاد بار و هزینه اضافی بر شبکه پرداخت کشور می شود.
البته ورود شبکه پرداخت کشور به حوزه شبکه تاکسیرانی، حرکت نوینی است اما به منظور این روند، باید کارمزد این تراکنش ها از پذیرنده یا مشتری اخذ شود. اما در حال حاضر با وضع نظام کارمزدی فعلی که هزینه کارمزد تراکنش های کارتخوان ها، از بانک پذیرنده اخذ می شود، نصب دستگاه های پوز جدید با تراکنش های خرد درواقع تحمیل بار اضافی و افزایش هزینه پایداری شبکه پرداخت کشور را در پی دارد.
همچنین با توجه به این مساله که هزینه کارمزد کارتخوان های بانکی در حال حاضر بر دوش بانک های پذیرنده است و این روند منجر به افزایش هزینه تمام شده پول در شبکه بانکی می شود، درواقع این هزینه به صورت غیر مستقیم بر دوش تسهیلات گیرندگان بانکی می افتد.
کارشناسان معتقدند تجهیز تاکسی ها به ابزار پرداخت الکترونیکی ضروری است ولی این ابزار باید از نوع آفلاین باشد. تجربه کشورهای دیگر نشان می دهد ابزاری مانند کیف پول الکترونیکی می تواند روش و ابزار مناسبی برای رفع این نیاز باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :