آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206557
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1396 8:27
تعداد بازدید : 1182

مسوولان پس از سال‌ها به نتیجه رسیدند

تولید گوشی موبایل در ایران به صرفه نیست

پس از بحث بر سر تولید داخل که باعث افزایش تعرفه واردات گوشی و درنتیجه بالارفتن نجومی قیمت تلفن همراه در کشور شد، بالاخره مسوولان به این موضوع اعتراف کردند که تولید گوشی در کشور صرفه اقتصادی ندارد.

فناوران - حدود ۱۰ سال پیش به بهانه تولید داخل، تعرفه واردات گوشی موبایل از ۴ به ۶۰ درصد افزایش یافت؛ اگرچه در همان ابتدای کار همانطور که بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند، مشخص شد که تولید گوشی در کشور امکان پذیر نیست، اما افزایش شدید قیمت و قاچاق گوشی تنها نتایجی بود که این تصمیم در پی داشت. 
به این ترتیب نه تنها در طول ۱۰ سال گذشته تولید در کشور صورت نگرفت، بلکه در همان سال های اول هم تولید به دست فراموشی سپرده شد. با این حال تعرفه باز هم دستخوش تغییر شد، اما قیمت گوشی کاهش نیافت و موجبات ورود کالای قاچاق به کشور فراهم شد، تا آنجا که امروز ۹۰ درصد گوشی های موبایل در کشور قاچاق است.
با این حال پس از ۱۰ سال رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران تولید گوشی تلفن همراه در کشورمان را دارای توجیه اقتصادی ندانسته و اعلام کرده است تولید داخلی هر محصول باید بر مبنای مزیت نسبی اقتصادی باشد.
غلامحسین کریمی خراسانی می گوید: تولید گوشی تلفن همراه حتی در کشورهای اروپایی و آمریکا نیز به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی انجام نمی شود و این کشورها تولید را به کشوری مانند چین واگذار کرده اند.
این کارشناس بازار تلفن همراه ادامه می دهد: صنعت ساخت گوشی تلفن همراه پیچیدگی های فراوانی دارد و علاوه برآن تولید برخی قطعات آن نیازمند دانش تخصصی است که تنها از عهده برخی کشورها برمی آید.
کریمی خراسانی به ساخت صفحه ال سی دی گوشی های موبایل می پردازد که تولید آنها به صورت انحصاری در اختیار چند کشور محدود است و حتی چین نیز ناگزیر به خرید از این کشورهاست و گفت: ساخت گوشی تلفن همراه در کشورمان هیچ سابقه ای ندارد ضمن آنکه در زمینه مونتاژ هم موفق نبوده ایم.
رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی معتقد است: بهترین راهکار آن است که شرکت های سازنده جهانی را به کشورمان دعوت کرده و تلاش کنیم تا با همکاری آنها برخی قطعات مورد نیاز را که توانایی داریم، تولید کرده و در اختیار آنها قرار دهیم تا بتوانیم به مرور در این زمینه توانایی های خود را افزایش دهیم.
کریمی به توانایی جوانان ایرانی برای تولید برنامه های نرم افزاری پرداخت و گفت: می توان از این فرصت استفاده کرده و با مذاکره با شرکت های سازنده اقدام به نوشتن برنامه های نرم افزاری برای آنان کرده و بدین ترتیب اشتغال این بخش را افزایش دهیم.
وی می افزاید: علاوه بر آن وزارت امورخارجه و وزارت صنعت باید با فراهم کردن زیرساخت های لازم جوانان مستعد کشورمان در تولید برنامه های نرم افزاری را به همه جهان معرفی کنند تا بدین ترتیب بتوانیم در جهان به عنوان کشور تولید کننده نرم افزار جا باز کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :