آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206556

در کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران مطرح شد؛

انتقاد فعالان فاوا از سنتی بودن روش های مالیاتی

در حال حاضر به دلیل جدید بودن بحث های ICT و قدیمی بودن قوانین مالیاتی، متاسفانه چالش های جدی برای فعالان این حوزه وجود دارد. در همین راستا کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران در نشست اخیر خود به بررسی وضعیت مالیات در حوزه ICT پرداخت.

اتاق ایران- سعید رسول اف، عضو کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران با انتقاد از تغییرات قانونی مداوم و پایدار نبودن مقررات در بحث مالیاتی، نحوه محاسبه و دریافت مالیات از فعالیت های ICT را پرچالش ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر فروشگاه های عرضه محتوا (APP Store ) که ارایه دهنده خدمات هستند، در روند فعالیت خود برای پرداخت مالیات دچار مشکل می شوند. زمانی که در این چرخه اپراتورهای تلفن همراه هم وارد می شوند، پیچیدگی امور بیشتر می شود. این نابسامانی به دلیل نبود تعریف قانونی جامع و کامل برای این دست از فعالیت های اقتصادی است.
بر اساس اظهارات این فعال اقتصادی ممیزهای مالیاتی شناخت درستی از این فضای کاری ندارند و با آن مانند سایر فعالیت ها برخورد می کنند. به طور حتم با فراگیر شدن ICT اگر سازمان امور مالیاتی فکری برای سیستم قدیمی مالیات کشور نکند، در آینده نه چندان دور با مشکلات عدیده ای روبه رو خواهیم شد.
در نهایت مقرر شد برای حل این چالش ها، نشستی با حضور مسوولان سازمان امور مالیاتی برگزار شود. ازآنجایی که اصلاح و دایمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز توسط مجلس در حال بررسی است، قرار شد پیشنهادات کمیسیون در این حوزه هرچه سریع تر برای مرکز پژوهش های مجلس ارسال شود.
محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران نیز درباره تقاضای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای برای تغییر نام به سازمان نظام صنفی فناوری اطلاعات و ارتباطات، قبل از آغاز سال 96 گفت: کمیسیون برای اعمال نظر خود درخصوص این تغییر نام که به دنبال آن آیین نامه های سازمان نیز تغییر می کند، تقاضای موردنظر را برای امور حقوقی اتاق ایران ارسال کرد و این نهاد نیز نظر خود را مبنی بر غیرقانونی بودن تقاضای ارایه شده اعلام کرد. این نامه بعد از امضای رییس اتاق ایران برای معاون اول رییس جمهور ارسال می شود.
در ادامه ویدا سینا، عضو این کمیسیون از تهیه شدن بسته حمایت از تولید در بخش سخت افزار با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و پس از تشریح شاخص های ارزیابی موردنظر در این طرح و سایر بخش های موردنظر در آن گفت: این طرح علاوه بر ابرشرکت ها با دو هزار کارمند کلیه صنایع کوچک، متوسط و بزرگ را شامل می شود.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: اگر طبق شاخص های اعلام شده شرکتی بتواند امتیاز بالایی بگیرد، از تخفیف مالیاتی، بیمه سهم کارفرما و بیمه بیکاری، تسهیلات خرید ماشین آلات و تسهیلات خرید مواد اولیه برخوردار خواهد شد.
به اعتقاد سینا نباید با همه تولیدکنندگان در هر سطح و کیفیتی یکسان رفتار کرد و این بسته پیشنهادی که البته هنوز نهایی نشده و باید بررسی های بیشتری روی آن انجام شود، می تواند برای رتبه بندی شرکت ها مؤثر باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :