آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206542
تاریخ انتشار : 5 اردیبهشت 1396 23:40
تعداد بازدید : 1566

در مراسم آغاز بهره‌برداری از فاز نخست «تانوما» اعلام شد

سه خواسته مخابرات از معاون اول برای توسعه فاوا

فاز نخست از پروژه «تار نوری مخابرات ایران» (تانوما) روز دوشنبه با حضور مقامات ارشد کشور در مجتمع مخابراتی شهید فرد اسدی به بهره برداری رسید تا اتصال فیبرنوری به منازل به صورت رسمی در کشور کلید بخورد.

فناوران - با افتتاح پروژه تانوما اتصال فیبر نوری در هشت شهر تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه و کرج آغاز به کار کرد. در این پروژه، به جای استفاده از کابل مسی از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات تا ساختمان یا محل مشتری استفاده می شود و با استفاده از آن، می توان سرویس های گوناگونی ازجمله تلفن، اینترنت، سرویس های چندرسانه ای و دیگر سرویس های بر بستر دیتا را برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکان قرار داد.

 محدودیت فناوری های نوین اشتباه است
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مهم ترین مهمان شرکت مخابرات ایران برای افتتاح طرح تجاری تانوما بود. هرچند او از این فرصت بیشتر برای ارایه گزارش عملکرد دولت و انتقاد از وعده اشتغال زایی میلیونی قالیباف استفاده کرد اما با این حال به اهمیت توسعه دولت الکترونیکی نیز پرداخت.
معاون اول رییس جمهور در این مراسم با بیان اینکه هدف اصلی از اجرای دولت الکترونیکی این است که خدمات ارزان تر و ساده تر در اختیار مردم قرار گیرد، افزود: یکی دیگر از دلایل ایجاد دولت الکترونیکی، مبارزه با موضوع نگران کننده فساد است.
وی یکی از جهت گیری های اصلی اقتصاد کشور را حرکت به سمت دانش بنیان شدن خواند و گفت: باید بیشترین استفاده و بهره برداری از فناوری اطلاعات صورت گیرد؛ اما عده ای می خواهند به بهانه جلوگیری از انحرافات در مسیر استفاده از فناوری های ارتباطی محدودیت ایجاد کنند که اشتباه می کنند.
جهانگیری با بیان اینکه یک زمان ویدیو ممنوع بود و فقط برخی همکاران ما می توانستند با پاسپورت سیاسی یک دستگاه برای خودشان بیاورند، گفت: با ابداع روش های نوین، روش های سنتی کنار گذاشته می شود و ما باید از ویژگی های منحصر به فرد فناوری اطلاعات برای توسعه آینده ایران، اشتغال زایی و دانش بنیان کردن اقتصاد کشور استفاده کنیم.

 کدهای جالب وزیر ارتباطات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین بهره برداری از افتتاح فاز اول اتصال فیبر نوری به منازل کدهای جالبی درباره یک پیام رسان وارداتی داد و گفت: برخی که سرمایه گذاری زیادی برای خرید کانال ها و شبکه های اجتماعی کرده اند، امروز زمزمه بستن این شبکه ها را مطرح می کنند، اما مردم بدانند دولت تدبیر و امید دسترسی به اطلاعات و شبکه های اجتماعی را جزو حقوق شهروندی می داند و اکنون برخلاف همه فشارها فعالیت شبکه های اجتماعی تداوم یافته است.
محمود واعظی ادامه داد: برای گسترش شبکه ملی اطلاعات حلقه گمشده ای در شبکه ملی اطلاعات داشتیم که همان فیبر نوری بود و امروزه با افتتاح مرحله نخست اتصال فیبر نوری این مانع برطرف شد تا بتوانیم از طریق اتصال فیبر به تمام منازل، دانشگاه ها و بنگاه های تجاری خدمات ارایه دهیم.
وی درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: این شبکه بعد از ١٤ سال تصویب و گنجانده شدن در اسناد بالادستی در دولت یازدهم اجرایی شد که همواره مورد نظر مقام معظم رهبری بود؛ اما برخی افراد به دنبال تخریب دولت هستند و می خواهند دستاوردهای آن را نادیده بگیرند. کسی که خودش وزیر ارتباطات بوده و مسوولیت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را داشته است، حالا می گوید کاری که صورت گرفته، بزرگ نیست و این تنها ١٠ درصد کار بوده است.
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه افتتاح پروژه فیبر نوری زمینه ساز ارایه خدمات در کلاس جهانی و بر بستر واحد است، گفت: پروژه تانوما مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای ارایه خدمات با سرعت 50 تا 100 مگابیت بر ثانیه است. 
برات قنبری افزود: شرکت مخابرات ایران برای بیش از یک میلیون مشترک ظرفیت سازی فیبر نوری ایجاد کرده است.
قنبری با بیان اینکه حدود صدهزار خدمت شغلی پایدار در مجموعه شرکت مخابرات ایران وجود دارد، افزود: شرکت مخابرات ایران بیش از 25 درصد سرمایه گذاری مجموعه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در دولت تدبیر و امید به خود اختصاص داده است.
وی گفت: با هدف افزایش 300 درصدی حجم بازار فعلی، فعالیت های خود را در سطح شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات دنبال می کنیم.

 سه درخواست مهم مدیرعامل مخابرات
رسول سرائیان، مدیرعامل مخابرات از فرصت میزبانی از معاون اول رییس جمهور و وزیر ارتباطات به خوبی استفاده کرد و با ارایه یک سخنرانی فشرده از وضعیت فعلی و روند حرکت فناوری اطلاعات در منطقه و جهان، سه درخواست برای توسعه فاوا در کشور از معاون وزیر ارتباطات مطرح کرد.
سرائیان گفت: براساس آخرین گزارش مکنزی، سهم فاوا از GDP کشور 2/7 درصد است که میانگین سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی کشورهای منطقه 4/1 درصد است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: راهکار توسعه کشور، صعود در شاخص های جهانی و دستیابی به اهداف برنامه ششم، افزایش دسترسی است. در این صورت مردم هم خدمات را با کیفیت بهتر و قیمت پایین تر دریافت خوهند کرد.
وی گفت: در این راستا ارایه فیبر نوری در مخابرات ایران آغاز شد که تاکنون 600 هزار واحد مسکونی، 370 هزار واحد تجاری، 100 هزار واحد دولتی و همچنین تعدادی بیمارستان و دانشگاه و ... در 8 استان کشور به این شبکه متصل شده اند.
وی با بیان اینکه برای توسعه فیبر نوری و درنهایت خدمات و دسترسی ها در فناوری اطلاعات کشور باید سه اتفاق بیفتد، گفت: نخستین درخواست ما از دولت این است که برای پیشرفت این پروژه زمینه دریافت تسهیلات دو میلیارد دلاری مخابرات را از صندوق توسعه ملی فراهم کند.
سرائیان گفت: درخواست دوم ما این است که دولت برای توسعه سریع تر فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، با الزام دستگاه ها به استقرار دولت الکترونیکی، دولت همراه و هوشمندسازی فرایندها اسباب تحریک تقاضا را فراهم کند.
مدیرعامل مخابرات درباره درخواست سوم نیز توضیح داد: از دولت می خواهیم برای توسعه فیبر نوری در مراکز کمتر توسعه یافته مشارکت کند.
معاون اول رییس جمهور نیز در واکنش به این درخواست ها ضمن پذیرش آنها گفت: از آقای واعظی می خواهم برای تحقق این موارد پیگیری های لازم را انجام دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :