آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206506
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1396 11:47
تعداد بازدید : 1024

ضرورت پیوند واحدهای تحقیق بانک ها و فین تک ها

بانک های کشور برای همراه شدن با روند پرشتاب نغییرات کنونی در صنعت بانکداری الکترونیکی، نیاز مبرم به چابکی و کوچکی و تنوع فین تک ها دارند تا بتوانند به بانک های چابک تبدیل شوند و واحدهای تحقیق و توسعه بانک ها به تنهایی قادر به چابک سازی بانک ها نخواهند بود.

بانکداری الکترونیک - مهدی کنعانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان این مطلب گفت: در بانکداری نوین مفهومی با عنوان « بانک های چابک» وجود دارد که ناگزیر از به کارگیری فین تک ها در سیستم بانکداری است.وی افزود: چشم انداز بانکداری در آینده بسیار متفاوت از بانکداری حال حاضر خواهد بود اگر موضوع «بانک های چابک» و لزوم پیوند این نوع از بانکداری با ایده های نو و فین تک ها مورد توجه قرار گیرد.
این مشاور مدل های کسب و کار در حوزه فناوری با بیان اینکه بانک های چابک چاره ای جز پیوند با فین تک ها ندارند، گفت: ایده های نو با فناوری به سرعت منسوخ می شود؛ زیرا کشور ما از لب مرز فناوری دور است. به عبارتی، عقب افتادن از رشد فناوری و به ویژه جهش های الکترونیکی مهم ترین چالش پیش روی فناوری های مالی است.
وی با بیان آنچه که «تخمین خوش بینانه از درآمدها و تخمین غیرواقعی از هزینه ها» خواند، گفت: محاسبات غیر واقعی ایده پردازان جوان از میزان درآمد و هزینه نیز چالشی است که موجب بروز مشکلاتی در حوزه فناوری های مالی شده است.
کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درحال حاضر تامین مالی فین تک ها در ایران به چه صورت است، گفت: ابزارهای مختلفی برای تامین مالی فین تک ها وجود دارد. یکی از این ابزارها صندوق های سرمایه گذاری جسورانه است که از بورس مجوز و از شرکت ها سهام می گیرند و سرمایه گذاری آنها با افق بلند مدت صورت می گیرد. دیگر ابزار تامین مالی فین تک ها، شتاب دهنده ها یا اکسلریتورها هستند که از معاونت علمی ریاست جمهوری مجوز می گیرند و در کنار سرمایه امکاناتی مانند فضا، شبکه سازی ارتباطات و تجربیات را در اختیار فین تک ها قرار می دهند. این دو مدل سرمایه گذاری، مبتنی بر سهام است.
وی افزود: سومین ابزار تامین مالی فین تک ها، بازار دارایی های فکری است که از اختراعات حمایت می کند و تسهیلات چهار درصد با تنفس یکساله تا سقف پانصد میلیون تومان و 70 درصد ارزش معامله را در اختیار خریدار نوآوری قرار می دهد.
کنعانی گفت: بنگاه های کوچک و متوسط کسب و کار که پدیده جدیدی در بورس ایران است، در صورتی که سابقه یک سال فعالیت و دارای 100میلیون تومان حقوق سالانه سهام باشند، می توانند در بازار فین تک ها ورود پیدا کرده و پذیره نویسی کنند و از مزایای بورس برخوردار شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :