آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206171
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1396 11:40
تعداد بازدید : 540

اولویت‌های کاری شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصصی اعلام شد:

تدوین الزامات ایجاد شرکت های توانمند صادراتی

وزیر صنعت در نخستین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران برگزار شد، تدوین الزامات ایجاد شرکت های توانمند صادراتی را یکی از اولویت های کاری شورای گفت وگو در سال ۹۶ اعلام کرد.

فناوران - محمدرضا نعمت زاده افزود: باید شرکت های توانمند صادراتی تشکیل شود و یکی از مشکلات این است که این شرکت ها تاسیس نمی شوند. متاسفانه تعداد شرکت های توانمند صادراتی در ایران در حد صفر است.
وی اضافه کرد: در سال گذشته به دلیل در اختیار نداشتن ابزار هلدینگ های تخصصی صادراتی، با وجود افزایش ۳۵ درصدی صادرات موفق به عملیاتی کردن همه برنامه های کشور در این زمینه نشدیم.
وزیر صنعت افزود: با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب مبنی بر جلوگیری از وارداتی که به تولید داخلی آسیب می زنند، گفت: در همین راستا فهرستی از این کالاها تهیه شده و به زودی در دولت مطرح می شود.
این مسوول گفت: در قالب برنامه ششم از مجلس تقاضا کرده بودیم به دولت اجازه دهد در موارد خاص بتواند محدودیت های غیر تعرفه ای برای واردات ایجاد کند که این امر را در مصوبه های ابلاغ شده حذف کردند و در این زمینه امروز در کمیسیون اقتصادی مجلس گفت وگو کردیم.
وی افزود: استقرار گمرک در مبادی ورودی مناطق آزاد به موجب تصمیم اواخر پارسال دبیرخانه شورای مناطق آزاد و گمرک سبب می شود اطلاعات دقیقی از واردات به دست آید.
در این جلسه همچنین غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه باید اولویت های کاری یک سال شورا مشخص شود، افزود: پیشنهاد ما این است که این اولویت ها شامل بهبود عملکرد هیات عالی واگذاری در انجام خصوصی سازی واقعی، فراهم کردن شرایط برای اجرای ضوابط واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی، رفع موانع سرمایه گذاری خارجی و تسهیل فضای کسب و کار باشد.
رییس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: بخش خصوصی آمادگی پذیرش و اتمام طرح های نیمه تمام را دارد و برای بهبود فضای کسب و کار با این قوانین متعدد و پیچیده نمی توان کاری انجام داد ضمن اینکه با روش های فعلی حل مسایل تا ۱۵ سال دیگر هم عملی نخواهد شد.
وی با بیان اینکه باید قانون جامعی برای فضای کسب و کار تدوین و همه قوانین مشابه فسخ شود، ادامه داد: با این کار شاخص بهبود فضای کسب و کار با جهش قابل توجهی روبه رو خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از پیشنهادات شافعی در تعیین اولویت های سال ۹۶ استقبال کرد.
 در این جلسه، بررسی راهکارهای تسویه فوری بدهی دولت به بانک مرکزی و بانک های عامل، بررسی موانع توسعه صادرات و ارایه مشوق های لازم برای افزایش جهشی صادرات به منظور تحقق تولید و اشتغال، اصلاح آیین نامه ماده ۱۲ قانون بهبود مصرف انرژی و افزایش سقف بیمه محصولات کشاورزی از دیگر موارد مطرح شده بود.
در بخش دیگری از نشست شورای گفت وگو، محسن عامری، مدیر بررسی و تنظیم پیشنهادات شورا و کمیته ماده 12 گزارشی از عملکرد این شورا در سال 95 ارایه کرد.
به گفته عامری حاصل هشت جلسه برگزار شده شورا در سال گذشته 18 مصوبه است که پنج مصوبه در حوزه مالیاتی، سه مصوبه در حوزه کار و تامین اجتماعی و بقیه مصوبات هم در حوزه های صادرات غیرنفتی، حمایت از تولید، پول و سرمایه و محیط کسب وکار بوده اند.
حسین سلاح ورزی، قایم مقام رییس اتاق ایران در شورای گفت وگو نیز مهم ترین مصوبه شورا در سال 95 را مصوبات تامین اجتماعی دانست و گفت: اگرچه متاسفانه با گذشت یک ماه این مصوبات اجرایی نشده اند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :