آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206073
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1396 11:53
تعداد بازدید : 1304

لی جون؛ موسس شیائومی

هر سه شنبه در ستون قاب یکی از مدیران شرکت های سازنده موبایل را معرفی می کنیم.

لی جون ۱۶ دسامبر ۱۹۶۹ در شهر شیانتائوی استان هوبِی چین به دنیا آمد. دوران تحصیلش را طبق روال معمول گذراند و نهایتا در ۱۹۸۷ از دبیرستان میان یانگ دیپلم گرفت. تحصیلاتش را در «دانشگاه ووهان» و در رشته علوم رایانه به پایان رساند. بعد از فراغت از تحصیل راهی بازار کار شد؛ شرکت «کینگ سافت» (Kingsoft) او را به عنوان مهندس استخدام کرد. لی از روز اول با اشتیاق سر کار حاضر شد و پله های ترقی را یکی پس از دیگری پیمود تا سرانجام در ۱۹۹۸ به ریاست کینگ سافت رسید.
سال ۲۰۰۰ میلادی به تقلید از آمازون یک وبگاه فروش کتاب با نام «جویو» (Joyo) راه اندازی کرد. جویو در جامعه چین جای خود را باز کرد. در سال ۲۰۰۴ شرکت آمازون که سخت دنبال راهی برای ورود به بازار میلیاردی این کشور می گشت تصمیم گرفت به جای ورود مستقیم، با خرید Joyo و استفاده از تجارت بومی، فعالیت خود را شروع کند. آمازون در آن سال برای خرید این وبگاه ۷۵ میلیون دلار پرداخت.
لی ۲۰ دسامبر ۲۰۰۷ از ریاست شرکت کینگ سافت استعفا داد. اعلام شد که او به بیماری دچار شده و این اقدام برای سلامتی اش الزامی بوده است. به هر حال احتمالا هدف از این استعفا، استراحت و کاهش اضطراب کار نبود چراکه چند ماه بعد در vancl.com و UCWEB سرمایه گذاری کرد؛ کمی بعد هم ریاست هیات مدیره UCWEB را بر عهده گرفت. 
فعالیت لی جون در UCWEB ادامه پیدا کرد تا در ۶ آوریل ۲۰۱۰ شرکت شیائومی را با هدف تولید گوشی های هوشمند، اپ های موبایل و دیگر لوازم مصرفی الکترونیک تاسیس کرد. او این شرکت را به همراه ۸ نفر دیگر بنا کرد و برای شروع از یک هولدینگ سرمایه گذاری در سنگاپور، دو شرکت سرمایه گذاری چینی و نیز شرکت آمریکایی «کوالکام» (Qualcomm) تامین سرمایه کرد. چند ماه بعد هم از رابط کاربری مبتنی بر آندرویید خود موسوم به MIUI پرده برداشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :