آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205941
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1396 11:1
تعداد بازدید : 748

استفاده از تراشه برای بررسی آثار دارو

امید به کاهش آزمون دارو روی حیوانات افزایش یافت

سازمان غذا و داروی آمریکا همکاری خود را با«Emulate»، سازمان فعال در حوزه تکنولوژی ساخت «اندام روی تراشه»، در پروژه ای تحقیقاتی-توسعه ای اعلام کرد و امید می رود از این پس به جای انجام آزمایش ها، تست داروها یا مکمل های جدید روی حیوانات، دانشمندان بتوانند از تراشه Emulate استفاده کنند.

آنا- هر تراشه Emulate  به اندازه انگشت شست انسان است و شامل کانال های کوچک محتوی سلول های زنده انسانی می شود. این سلول ها قادر به تقلید عملکرد اندام های مختلف هستند. برای مثالEmulate  قادر به ساخت تراشه ای است که می تواند واکنش احتمالی ریه انسان به برخی از داروهای خاص را شبیه سازی کند. نتایج حاصل از آزمایش هایی که از این تراشه ها استفاده می کنند، دقیق تر از پژوهش هایی است که از ریه حیوانات یا روش کشت سلول های ریه انسانی انجام می شود.
آزمایش روی حیوانات بخشی حیاتی در فرآیند توسعه دارو است. قبل از اینکه یک دارو به سازمان غذا و دارو فرستاده شود، کمپانی سازنده باید عملکرد دارو روی حیوانات را نشان دهد، به خصوص برای اینکه ثابت کند دارو غیرسمی است و خطری برای انسان ندارد.
دانشمندان تست هایی روی انواع مختلفی از جانوران انجام می دهند و اطلاعات به دست آمده را در قالب فرم درخواست تحقیق داروی جدید به سازمان غذا و دارو می فرستند و با موافقت سازمان غذا و دارو، کمپانی سازنده اجازه پیدا می کند تا داروی جدید را روی انسان ها آزمایش کند.
برای شروع، همکاری بین سازمان غذا و دارو Emulate بر تراشه های کبد این کمپانی متمرکز خواهد شد که قرار است نشان دهد کبد یک حیوان چگونه در برابر یک داروی خاص واکنش نشان می دهد. کبد جایی است که اکثر داروها تجزیه و از بدن خارج می شوند.
ممکن است آزمایش روی حیوانات به طور کامل از میان نرود؛ اما اگر این همکاری موفقیت آمیز باشد، می تواند تعداد حیوانات مورد استفاده در تحقیقات بالینی را به صورت چشمگیری کاهش دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :