آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205939
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1396 10:58
تعداد بازدید : 530

توصیه‌‌های امنیتی برای فرار از تله هکرهای بانکی

نرم افزارهای بانکی را تنها از سایت اصلی دریافت کنید

در روزهای اخیر موضوع هک حساب های مشتریان یکی از بانک ها در فضای مجازی داغ شده بود، هر چند این بانک این مساله را تکذیب کرد، اما بر کسی پوشیده نیست که حساب های بانکی مشتریان بانک ها با توجه به گسترش استفاده آنلاین از این حساب ها از سوی دارندگان حساب در معرض هک قرار دارد و هک شدن حساب های بانکی واقعیتی است که در کشورهای پیشرفته هم اتفاق می افتد. چند توصیه ساده را اگر رعایت کنید، می توانید ضریب ایمنی حساب های خود را افزایش دهید.


فناوران-  چندی پیش بود که سردار غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل هشدار داده بود: «با توجه به اینکه بخش زیادی از سامانه های بانکی در بانک مرکزی وابسته به سامانه های خارجی است، آسیب پذیری هایی در این زمینه وجود دارد. در بانک های کوچک تر معمولا استفاده از سامانه های داخلی مورد توجه قرار گرفته و ما آنها را کنترل می کنیم با این وجود از نظر سازمان پدافند غیرعامل، آسیب پذیری در بانک مرکزی و در حوزه سامانه های بانکی جدی بوده و باید مورد توجه قرار گیرد». 
البته صحبت های رییس سازمان پدافند غیر عامل به معنای نا امن بودن شبکه بانکی نیست و به گفته مدیران بانک مرکزی امنیت نسبی در این حوزه وجود دارد. ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در این باره گفت: «از نظر بانک مرکزی امنیت در حوزه بانکداری الکترونیکی وجود داشته و نتایج آن مشخص است». 
امنیت شبکه بانکی در ایران مثبت ارزیابی شده هرچند در هر جایی از دنیا ممکن است هک شبکه های بانکی و سیستم الکترونیک آنها اتفاق افتاده و این به معنی نامطلوب بودن امنیت نخواهد بود. برخی مدیران بانکی می گویند همواره موضوع امنیت در جلسات مدیران بانک ها و بانک مرکزی مطرح و مورد توجه قرار می گیرد؛ اما در هر حال باید گا م های جدی تری نیز در این رابطه برداشته شود. در یکی دو سال گذشته بانک مرکزی طی بخشنامه هایی به بانک ها در رابطه با ایجاد امنیت کامل و مراقبت از سیستم بانکداری الکترونیکی همواره توصیه هایی داشته است به طوری که به مدیران عامل بانک ها درباره تهدید حساب های بانکی از سوی بدافزارهای نفوذکننده از طریق همراه بانک هشدار داده بود.
براساس مفاد بخشنامه های بانک مرکزی رعایت چند مورد ساده می تواند به بهبود امنیت حساب های بانکی کمک کند. یکی از ساده ترین کارهایی که مشتریان بانک ها باید رعایت کنند، این است که باید نرم افزارهای همراه بانک را از سایت اصلی بانک ها یا منابع قابل اعتماد و مورد تایید بانک دریافت کنند و تا حد ممکن هنگام اتصال به شبکه های بی سیم عمومی از نرم افزارهای همراه بانک استفاده نکنند. 
براساس توصیه های بانک مرکزی مشتریان می توانند از کلیک کردن روی لینک ها یا دریافت فایل های ضمیمه پیام هایی که از اشخاص ناشناس برای آنها یا در گروه های دیگر ارسال می شود، خودداری و در این رابطه به شدت دقت کنند. در عین حال که مشتریان باید از نرم افزارهای ضد بدافزار تلفن همراه که به روزرسانی می شود، استفاده کرده و از نصب برنامه های کاربردی تلفن همراه که مجوزهای بیش از اندازه درخواست می کنند، پرهیز کنند. 
براین اساس مشتریان بانک ها باید از فراهم سازی مجوز دسترسی ریشه (Root) در سیستم عامل و دورزدن سازوکارهای امنیتی خودداری کنند. مشتری نباید اطلاعات حساس مربوط به حساب بانکی از قبیل رمز کارت، تاریخ انقضای کارت بانکی و رمز دوم را در تلفن همراه ذخیره کند.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :