آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2057
تاریخ انتشار : 24 مهر 1390 15:46
تعداد بازدید : 521

واکنش کارشناسان بانکی:

مسوولان در برابر تحریم بانک مرکزی سکوت نکنند

آمریکا تلاش تازه ای را برای جلب حمایت متحدانش در مورد تحریم بانک مرکزی ایران آغاز کرده است.

فارس به نقل از فایننشال تایمز- دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا که در کمیته بانکی مجلس سنا در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت: بانک‌ها و موسسات مالی آمریکا اجازه ارتباط با بانک مرکزی ایران را ندارند.
آمریکا با ادعای تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان دور جدیدی از تلاش‌های خود را برای ترغیب کشورها به تحریم ایران آغاز کرده است.
در ادامه فشار کنگره بر دولت آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بی بی سی گزارش داد که برای دومین روز متوالی شماری از مقام‌های ارشد کنگره آمریکا خواهان تحریم بانک مرکزی ایران در واکنش به آنچه تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن می‌خوانند شده‌اند.
دیوید کوهن از مقام‌های ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا در نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان حاضر شد و گفت: دولت باراک اوباما مشغول جلب حمایت بین‌المللی از تحریم بانک مرکزی ایران است.
‌هاورد برمن، رییس دموکرات این کمیته گفت: به نظر من حمایت فزاینده‌ای از تحریم بانک مرکزی ایران وجود دارد.
 وی افزود: هیچ چیزی به غیر از این تحریم‌ها بر اقتصاد و درآمد ایران اثر نخواهد گذاشت.
تحریم بانک مرکزی در دنیا سابقه ندارد؛ مسوولان واکنش نشان دهند
همزمان با اعلام این  خبر به نقل از معاون خزانه‌داری آمریکا مبنی بر تحریم بانک مرکزی ایران، فعالان بانکی ضمن اینکه این مورد را بی‌سابقه دانستند از مقامات سیاستگذار پولی کشور خواستند به این مورد واکنش نشان دهند.
در این راستا  سید بهاءالدین حسینی‌هاشمی‌، مدیرعامل سابق بانک تات درباره تصمیم آمریکا برای تحریم بانک مرکزی ایران اظهار داشت: بانک مرکزی هر کشوری مقام تنظیم ‌کننده سیاست‌های پولی و بانکی برای آن کشور است و هم در عرصه داخلی و بین‌المللی نسبت به مسوولیت خود اقدام می‌کند.
وی افزود:‌ بانک مرکزی یک بانک انتفاعی و دارای فعالیت تجاری نیست و به عبارتی می‌توان از آن به عنوان "بانک" بانک‌ها نام برد که نقش سیاستگذاری برای شبکه بانکی را دارد.
مدیرعامل سابق بانک تات با بیان اینکه بانک مرکزی به عنوان بانک دولت نیز حساب می‌شود، گفت:‌ تحریم بانک مرکزی در دنیا سابقه نداشته است؛ این مورد یک نوع سوءاستفاده از موقعیت بین‌المللی آمریکاست که می‌خواهد این اقدام را انجام دهد.
حسینی‌هاشمی‌ادامه داد: شاید منظور از قصد تحریم بانک مرکزی ایران تحریم مدیران ارشد این بانک باشد، چراکه بانک مرکزی فعالیت‌های پولی و بانکی ندارد.
وی ضمن اینکه تحریم بانک مرکزی را بی معنی دانست، گفت:‌ بانک مرکزی کشور برای ساماندهی پولی و بانکی مردم آن کشور است در حقیقت آمریکا می‌خواهد برای مردم ایران مضیقه درست کند.
به گفته مدیرعامل سابق بانک تات، آمریکا در شرایطی می‌خواهد بانک مرکزی ایران را تحریم کند که طبق قوانین سازمان بین‌الملل نباید فشار و یا محدودیت علیه مردم کشورها ایجاد شود.
فرید ضیاءالملکی نیز در واکنش به سیاست اخیر آمریکا مبنی بر تحریم بانک مرکزی اظهار داشت: تحریم بانک مرکزی امری کاملا‌ بعید به حساب می‌آید که در هیچ جای دنیا دیده نشده است.
این کارشناس بانکی تاکید کرد: مقامات بانک مرکزی باید هرچه سریع‌تر به این اظهارات واکنش نشان دهند.
مقامات ایران در واکنش  این ادعاها را رد کرده و آن را در راستای سیاست‌های ضد ایرانی واشنگتن ارزیابی کرده‌‌‌‌‌‌‌اند. بسیاری از سیاستمداران و اندیشمندان جهان نیز نسبت به صحت ادعای آمریکا ابراز تردید کرده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :