آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205546
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 10:53
تعداد بازدید : 797

رونق بازار تجهیزات جانبی در فصل رکود

سود فروش 50 درصدی برای تجهیزات جانبی نوت بوک و موبایل

اگر چه بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتال روزهای سردی را سپری می کند، اما برخی از کالاها و به ویژه تجهیزات جانبی بنا به دلایلی که در این گزارش به آن پرداخته ایم، بازاری چهارفصل دارند.


مریم عسگری
نمونه اش باتری های یدکی، شارژر های یدکی و همچنین دستگاه های پاوربانک است. حقیقت این است که در پی گرانی کالاهایی نظیر لپ تاپ، تبلت و گوشی های تلفن همراه و همچنین با لحاظ کردن این موضوع که دستگاه های موردنظر استفاده ای طولانی مدت و چندمنظوره دارند، بازار تجهیزات جانبی این کالاها گرم و تقریبا چهارفصل است.
فعالان بازار البته بر این باورند که سود فروش تجهیزات جانبی بسیار کم است و رونق بازار این تجهیزات را نمی توان عامل رونق بازار دانست. این درحالی است که بررسی های بازاری و نظر کارشناسان گویای این امر است که سود فروش تجهیزاتی نظیر پاوربانک، باتری و شارژرهای یدکی، قاب و کیف تبلت و گوشی و همچنین نوت بوک بالاست و برخی از فروشندگان، تجهیزات جانبی را با بالای 50 درصد سود به فروش می رسانند.
علی شیخی، یک کارشناس بازار در این زمینه می گوید: تجهیزات جانبی در بیشتر موارد تولید چین است و در رده های کیفی گوناگون به بازار عرضه می شود که هر چه رده کیفی پایین تر باشد، سود فروش برای فروشنده بالاتر است؛ چرا که فروشنده محصولات رده کیفی 3 را با قیمت بسیار ارزان از چین می خرد و با در نظر گرفتن سود و احتساب هزینه های حمل و نقل و ترخیص و سایر هزینه های جانبی کالا را به فروش می رساند. به عبارتی فروشنده مانور بیشتری روی قیمت کالای درجه 3 می دهد. به همین دلیل سود بیشتری از محل فروش آن می برد.
یکی دیگر از فعالان بازار اما می گوید: سود فروش تجهیزات جانبی در حد کمی است؛ چرا که خریدار قیمت بازار را با قیمت جهانی مقایسه می کند و اگر فروشنده قیمت را بالاتر از آنچه باید اعلام کند، خریدار از خرید منصرف می شود.
به گفته وی با این حال بازار تجهیزات جانبی رونق بیشتری دارند تا کالاهای دیگر. به گفته کارشناسان، در شرایط رکود و بحران این تجهیزات جانبی پرمخاطب و محبوب هستند که بازار را نجات داده اند.؛ چراکه این محصولات همیشه مخاطب دارند و خریدار ناچار به استفاده از آنهاست. در غیر این صورت باید هزینه ای بیشتر صرف خرید یک کالای گران قیمت کند. به گفته کارشناسان با توجه به همین موضوع است که فروشندگان مانور زیادی روی قیمت این تجهیزات می دهند. کارشناسان درباره وضعیت بازار هم می گویند: با وجود کاهش قیمت دلار بازار همچنان روزگاری ناخوشی را سپری می کند و از رونق خبری نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :