آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205534
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 10:40
تعداد بازدید : 716

اتاق‎های اصناف، بازرگانی و تعاون بیانیه مشترک صادر کردند

هفت راهکار بخش خصوصی برای تحقق شعار امسال

اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، تعاون و اصناف ایران درخصوص نامگذاری سال 96 به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» بیانیه مشترکی صادر کردند.


فناوران- در این بیانیه آمده است: تجربه سایر کشورها در تاریخ معاصر نشان می دهد، آن گروه از کشورها که اقتصاد نیرومندتری برای خود پایه گذاری کرده اند، در برابر رخدادها و چالش های منطقه ای و بین المللی توانایی ایستادگی بالاتری داشته اند.
مقام معظم رهبری با درک عمیق و دقیق از این تجربه جهانی است که در سال های اخیر و به عنوان هدف راهبردی، نیرومند سازی اقتصاد ایران را به مدیران و مردم کشور یادآوری می کنند.
اما محقق کردن دو هدف بسیار مهم تولید بیشتر و اشتغال پایدار و افزون تر، بدون تردید الزام هایی دارد که ارکان موثر در اداره کشور از دولت، مجلس و قوه قضاییه گرفته تا سایر نهادها باید آن الزام ها را به رسمیت بشناسند و در مسیر محقق کردن آن حرکت کنند؛ ازاین رو برخی از مهم ترین الزام های پوشاندن لباس عمل به راهبرد اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را یادآور شده و امید داریم که در کانون توجه نظری و عملی قرار گیرد:
۱- راهبرد تولید و اشتغال بیشتر و پایدارتر باید تبدیل به گفتمان ملی شود. به این معنی که حاکمیت و نهادهای مدنی درک یکپارچه و منسجم و هماهنگ از این دو مقوله پیدا کنند و از تعریف های متفاوت اجتناب کنند. 
۲- محقق کردن اهداف بزرگ تولید بیشتر و اشتغال پایدارتر در کشور با دو دسته از موانع ساختاری و موانع سرچشمه گرفته از روش های ناکارآمد مواجه است. باید بهبود محیط کسب و کار با استفاده از قانون های پیش برنده موجود و حذف مقررات بازدارنده در سال ۹۶ با هدف دستیابی به تولید و اشتغال بالاتر و پایدارتر باید در دستور کار قرار گیرد و راه های برون رفت از شرایط سخت تحمیل شده بر تولید شناسایی و اجرا شوند.
۳- نظرسنجی ها از جامعه فعالان اقتصادی و مردم نشان می دهد یکی از موانع بزرگ بر سر راه محقق کردن اهداف اقتصاد مقاومتی فساد اداری و وجود شرایط رانتی در اقتصاد کشور است. تجربه اقتصادهای موفق نشان می دهد که حذف ایستگاه های فساد اقتصادی و فرصت های رانت خواهی و رانت جویی، برای رسیدن به تولید بیشتر و اشتغال پایدار یک شرط اصلی است.
۴- تولید و اشتغال پایدار در ایران همانند همه کشورهای پیشگام در مقاوم کردن اقتصادشان نیاز به این دارد که بازارهای بزرگ تر برای کالاها و تولیدات ایرانی فراهم شود. توسعه صادرات غیرنفتی و صادرات کالاهای صنعتی و کشاورزی یکی از الزام های انکارناشدنی برای تولید بیشتر است.
۵- تجربه همه جامعه های کامیاب و موفق در ایجاد اقتصادی نیرومند و پایدار و تاب آور موید این است که آنها دارای بخش خصوصی قوی و ظرفیت های بالا هستند. در این جامعه ها، نهادهای اداره کننده جامعه به ویژه نهاد دولت سیاستگذار است و امور اجرایی جز برخی مسایل حاکمیتی از سوی بخش خصوصی انجام می شود. در سال ۹۶ این مهم باید در کانون توجه جدی تر باشد. 
۶- سازگار شدن سیاست های پولی، بانکی و ارزی با اهداف مهم تولید و اشتغال فزاینده و پایدار شرط اساسی برای پیاده شدن هدف راهبردی امسال خواهد بود. واقعیت این است که در حال حاضر و به رغم تلاش های انجام شده، سازگاری در سیاست های صنعتی و تجاری با سیاست های پولی و بانکی به اندازه ای نیست که تضمین کننده تولید بیشتر باشد.
۷- نهادهای قانونی متعلق به بخش خصوصی و تعاونی شامل اتاق بازرگانی ایران، اتاق اصناف ایران و اتاق تعاون ایران به مثابه نمایندگان کلیت بخش مردمی ایران از توجهات مقام معظم رهبری به مقوله های سرنوشت ساز تولید و اشتغال خرسند است و همه نیروی مادی و اندیشه ای خود را برای محقق کردن این هدف به کار خواهد گرفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :