آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205439
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1396 10:40
تعداد بازدید : 564

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد

افزایش 40 درصدی تراکنش های بانکی در ایام نوروز

رییس کل بانک مرکزی از افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی تراکنش های بانکی در عید امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: این افزایش در تراکنش های سامانه های ساتنا، چکاوک، شاپرک و شتاب رخ داده است.


بانکداری الکترونیکی - ولی الله سیف درباره تراکنش های مالی در ایام عید نوروز 96 گفت: من گزارشی درخصوص تراکنش ها و وضعیت و عملکرد سامانه های بانکداری الکترونیکی به دولت ارایه دادم که نشان می دهد عید سال 96 اوج تراکنش های مالی در چهارسال اخیر بوده است. خوشبختانه ضریب صحت عملیات و پایداری عملیات بالای 99.9 درصد است که این نشان می دهد این سامانه ها از بابت عملکردی وضعیت بسیار مطلوبی را دارا هستند.سیف گفت: ما در زمینه های مختلف تراکنشی و گردش مالی اعم از تراکنش کارت به کارت یا تراکنش اینترنتی و غیره نسبت به سال گذشته افزایش های زیادی را حتی تا 40 درصد داشته ایم و از 20 درصد تا 40 درصد در سامانه های ساتنا، چکاوک، شاپرک و شتاب عملکرد مثبتی داشتیم.
از سوی دیگر معاون امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: پیش از دولت یازدهم، در مجموع 27 هزار دستگاه خودپرداز در کشور فعال بود، اما در حال حاضر تعداد آن به 42 هزار دستگاه افزایش یافته است.حسین قضاوی اظهارکرد: در دولت یازدهم تعداد دستگاه های خودپرداز بانک ها در کشور 15 هزار دستگاه افزایش یافته و هم اکنون تعداد آن به 42 هزار دستگاه رسیده است. وی با بیان اینکه به طور کلی در طول سه تا چهارسال گذشته، سرعت تحولات در زمینه صنعت بانکداری و تسهیل مبادلات کاملا قابل ملاحظه بوده است، گفت: شاید این بحث مطرح شود که این سرعت تحولات تنها مختص ایران نیست، اما نکته مهم آن است که طی دولت یازدهم، ایران به رغم شرایط تحریمی که به شکل ظالمانه بر کشور تحمیل شده بود، از تغییر و تحولات بین المللی در این عرصه باز نماند.
به گفته وی، مهم ترین رویکرد دولت در این عرصه، به حداقل رساندن فاصله بانکداری ایران با بانکداری عرصه جهانی در حوزه محصولات نوین بانکی بود و نکته مهم آن است که این اقدامات در واقع هزینه انجام مبادلات را برای مردم به نحو قابل ملاحظه ای کاهش داده است.معاون امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: از نتایج مثبت این عرصه می توان به افزایش چشمگیر تعداد دستگاه های کارتخوان و خودپرداز، افزایش و تنوع هرچه بیشتر خدمات کارت های بانکی و در مجموع، رشد عرصه بانکداری الکترونیکی کشور پرداخت.
قضاوی با بیان اینکه استفاده از محصولات نوین نظام بانکی در دولت یازدهم فاصله بانکداری کشور را با عرصه های جهانی کاهش داده است، گفت: اقدامات دولت برای رشد بانکداری الکترونیکی کاملا برای جامعه مشهود است.معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بخشی از وظیفه دولت این است که موجبات سهولت و امنیت مبادلات را برای جامعه فراهم کند و درحال حاضر این فضا به لحاظ اجتماعی برای مردم فراهم شده است که با اطمینان خاطر مبادلات خود را انجام می دهند.
قضاوی گفت: از سوی دیگر، اینک احتمال خطا در نقل و انتقالات الکترونیکی نیز به صفر رسیده است و نکته مهم در این باره نیز آن است که بخش قابل توجهی از نرم افزارهایی که در حال حاضر در نظام بانکی ما مورد استفاده قرار می گیرد، به اتکای دانش فنی متخصصان داخلی فراهم شده است.
وی افزود: در حوزه گمرک نیز تلاش های بسیاری انجام شده که از جمله نتایج آن باید به این موضوع پرداخت که هم اکنون همه فرآیند مورد نیاز برای کالاهای صادراتی به خارج از جمله اظهار کالا تا ارزیابی و سایر مراحل، همگی در بستر اینترنت قابل انجام است.معاون امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی در پایان اظهار داشت: تمام این اقدامات در زمان دولت تدبیر و امید مدیریت اطلاعات را برای نظام اقتصادی کشور به خصوص در عرصه های بانکی تسهیل کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :