آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204481
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1395 22:36
تعداد بازدید : 569

رونق بازار هدایای دیجیتالی

با نزدیک شدن به هفته های پایانی سال، بازار خرید و فروش هدایای نوروزی داغ شده است.

مریم عسگری
اگرچه رونق بازار هدایای نوروزی در حد سال های قبل نیست، اما با نگاهی به بازار می توان به خوبی نشانه های تغییر را مشاهده کرد.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال، خریداران هدایای نوروزی را دو گروه تشکیل می دهند. گروه نخست در پی خرید هدایای گران قیمت از میان کالاهایی چون تبلت های هیبریدی، ساعت های هوشمند گران قیمت نظیر اپل واچ و کنسول های بازی هستند و گروه را خریداران کالاهای ارزان و میان قیمت نظیر هارددیسک، ساعت و دستبندهای ارزان قیمت، کیف و کاور تبلت و موبایل تشکیل می دهند.
در هر حال فعالان بر این باورند این رونق هر چند اندک، موجب گرمای بازار شده است. نکته قابل توجه این است که خریداران هدایای دیجیتال نوروزی گران قیمت بیشتر به مراکز خریدی چون پایتخت و خریداران کالاهای ارزان قیمت به نقاط مرکزی شهر می روند.
علی صیاد، یکی از فعالان بازار کامپیوتر رضا در این باره می گوید: بیشتر خریداران کالاهای دیجیتال و کامپیوتری را افرادی تشکیل می دهند که برای خرید لباس و کفش راهی بازار شده و سری هم به بازار کامپیوتر می زنند و نیاز خود را از این بازار برطرف می کنند. اما مراجعان به بازار کامپیوتر صرفا برای خرید کالاهای موردنظر به این مرکز خرید کامپیوتر مراجعه می کنند.
به گفته وی، حضور کسبه پلاسکو و برگزاری نمایشگاه با ارایه تخفیف در بازار نور تهران موجب شده است بازارهای کامپیوتر اطراف هم رونق گیرد.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر رضا هم با بیان این مطلب که حضور کسبه پلاسکو موجب رونق بازارهای کامپیوتر خیابان ولیعصر شده است، می گوید: اگرچه رونق در حد سال های قبل نیست اما بخش بزرگی از حجم تقاضای بازارهای کامپیوتر خیابان ولیعصر مربوط به خریدارانی می شود که به قصد تهیه مقدمات نوروز راهی مراکز خرید پوشاک شده و سری هم به بازارهای کامپیوتر زده اند. به گفته این فعال بازار، البته بیشترین تقاضا مربوط به کالاهای 100 تا 300 هزار تومانی است. ولی تا همین چند هفته پیش همین میزان خرید از بازار کامپیوتر هم پیش بینی نمی شد.
اسکندری، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت هم با بیان این مطلب که میزان تقاضا برای انواع تبلت های هیبریدی، هارددیسک، نوت بوک های میان قیمت و ساعت های هوشمند در هفته گذشته افزایش یافته است، می گوید: این کالاها بیشتر از سوی خریدارانی که به قصد خرید هدیه نوروزی برای خود یا دیگران راهی بازار شده اند، صورت می گیرد. به گفته وی، میزان فروش کنسول های بازی و همچنین تجهیزات جانبی این کنسول ها نیز تاحدودی افزایش یافته است.
کارشناسان نیز با بیان این مطلب که کاهش نسبی نرخ دلار آزاد و به تبع آن افت قیمت برخی از کالاها موجب جلب توجه خریداران به بازار کامپیوتر شده است، می گوید: برگزاری برخی جشنواره های فروش ویژه توسط شرکت ها نیز تاحدودی موجب رونق بازار کامپیوتر شده است. اما واضح است که از اوایل سال جدید مجددا بازار با رکود مواجه می شود و تب خریدهای شب عید فروکش می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :