آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204476
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1395 22:27
تعداد بازدید : 610

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران هشدار داد:

کالای دست دوم را با اسپری نونوار می کنند و می فروشند؛ مراقب باشید!

رئیس اتحادیه فناوران با اعلام فروش کالای دست دوم رایانه ای به جای نو در فروشگاه های فیزیکی و اینترنتی، گفت: این کالاها با اسپری امبرسیل و روی میزکیوسی، تمیز و آکبند می شوند.

فارس- سیدمهدی میرمهدی با اعلام این مطلب گفت: در واحدهای صنفی فیزیکی، کالا در معرض بازدید است و اگر بازرس به آن شک کند امکان بررسی وجود دارد، اما در فروشگاه های اینترنتی کالا در معرض دید نیست و از این رو تعداد کالاهای دست دومی که به جای نو فروخته و از سوی مشتری مرجوع می شوند در فروشگاه های اینترنتی بیشتر از بازار سنتی است.
رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با بیان اینکه پرونده های متعددی درباره فروش کالای دست دو به جای کالای نو در اتحادیه بررسی شده، گفت: در یک مورد، شکایت فروشنده متخلف، کالای دو سال کار کرده را به جای نو فروخته بود و حتی دستگاه های گران قیمتی در اتحادیه کارشناسی و استوک بودن آنها محرز شده است که به پلمب چندین واحد صنفی متخلف به مدت یک هفته منجر شد.
وی توضیح داد: متخلفان با اسپری براق کننده امبرسیل کالای صوتی و تصویری، لوازم خانگی و IT را مانند کالای نو تمیز می کنند. کالای آکبند پس از باز شدن بوی نویی دارد که این اسپری همان بو را ایجاد می کند و باعث گمراهی خریدار می شود.
میرمهدی تصریح کرد: فروشگاه های اینترنتی از داشتن میز کیوسی منع شده اند. روی این میز بدون گرد و غبار، خاک و اثر انگشت کالای دست دوم بازسازی و تمیزسازی می شود. این در حالی است که به دفتر فروشگاه های اینترنتی که مراجعه کنید میز کیوسی دارند و علیرغم اینکه باید کالای مرجوعی را به تامین کننده کالا بازگردانند، آن را بازسازی می کنند و بار دیگر به مردم می فروشند.
رئیس اتحادیه فناوران استان تهران تاکید کرد: مشتریان باید هنگام خرید از فروشنده فاکتور با خط فروشنده و مهر و اسم واحد صنفی بگیرند که شماره سریال دستگاه در آن قید شده باشد. 
وی ادامه داد: در صورت بروز تخلف کارشناس اتحادیه می تواند زمان استارت خوردن دستگاه، زمان اتصال دستگاه به برق و حتی میزان ساعات روشن بودن دستگاه را تشخیص دهد که داشتن فاکتور معتبر احقاق حقوق را برای مصرف کننده ممکن می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :