آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20444
تاریخ انتشار : 29 آذر 1391 10:22
تعداد بازدید : 662

10 میلیارد بار دانلود گوگل‌مپز در عرض 48 ساعت

گم شدگان نقشه اپل نجات یافتند

اپل بعد از کشیدن دردسرهای مربوط به و اشتباهات فاحش نقشه اش در آی پدها و آیفون های مبتنی بر سیستم عامل
iOS 6، بالاخره تسلیم شد و کاری را که باید اول انجام می داد، آخر انجام داد و در نهایت میدانی را که از گوگل گرفته بود، این بار دو دستی تقدیم آن کرد. ناگفته نماند که اپل خیلی سعی کرد خود را از این مخمصه به نحوی بیرون بکشد و برای آن از هیچ کاری فروگذار نکرد؛ از وعده و وعیدهایی همانند «ما این نرم افزار را بهبود می بخشیم» که به کاربران داد تا دادن پیشنهادهای وسوسه انگیز به کارمندان سابق یا بازنشسته گوگل که در توسعه گوگل مپز همکاری کرده بودند اما در نهایت تیم کوک، مدیرعامل اپل از کاربران رسما عذرخواهی کرد. اما دقیقا زمانی که اپل دیگر تقریبا به بن بست خورد و راه جدیدی برای خلاصی از این مشکل پیدا نکرد، گوگل دست به کار شد و برگ برنده اش را برای همه رو کرد. اریک اشمیت، رییس هیات مدیره گوگل چندی پیش اعلام کرد که نقشه جدید گوگل برای iOS ساخته شده و منتظر تایید اپل است تا در دسترس کاربران قرار گیرد. اپل هم از خدا خواسته تایید کرد و گوگل اپلیکیشن نقشه خود را در فروشگاه اپلیکیشن های اپل ارایه کرد تا دوستداران این نرم افزار بتوانند پس از چند ماه دوری آن را روی گوشی های آیفون و آی پاد نصب کنند. برخی منابع غیررسمی می گویند که اپل از گوگل درخواست کرده بود تا امکان هدایت صوتی را در اپلیکیشن خود روی دستگاه های اپل فعال کند. اما گویا گوگل این خواسته را رد کرد؛ در حالی که این امکان در سیستم عامل آندرویید که تولید خودش است، فعال است. به هر حال، توانایی دریافت نقشه برای مشاهده و استفاده آفلاین و جست وجوی صوتی از جمله امکاناتی است که در نسخه آیفونی این اپلیکیشن گنجانده نشده؛ هرچند که کای هاتسن، مدیر این پروژه خبر از یکپارچه شدن همه نسخه ها در آینده داده است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNet و Time

به هر حال، گوگل اپلیکیشن نقشه خود را در فروشگاه اپلیکیشن‌های اپل ارایه کرد تا دوستداران این نرم‌افزار بتوانند پس از چند ماه دوری آن را روی گوشی‌های آیفون و آی‌پدشان نصب کنند. اپلیکیشن نقشه گوگل توانست تنها چند ساعت پس از عرضه آن در اپ‌استور به صدر جدول بیشترین دریافت اپ‌های رایگان صعود کند. اخبار جدید حاکی از آن است که در عرض فقط 48 ساعت، کاربران مشتاق این اپلیکیشن را 10 میلیون بار از اپ‌استور دانلود کرده‌اند. یکی از طرفداران گوگل‌مپز در گوگل‌پلاس در این مورد نوشت: از پذیرایی گرم گوگل‌مپز در آیفون و آی‌پدهای‌مان واقعا شگفت‌زده هستیم. به گفته برخی کارشناسان، کاربران آیفونی که به تازگی سیستم‌عامل‌شان را به iOS 6 به‌روز کرده‌اند، حریصانه این اپلیکیشن را از اپ‌استور دانلود کردند تا زودتر از دست نقشه اپل که کابوس زندگی‌شان شده بود، خلاص شوند.

سوتی‌های بزرگ اپلی
هنوز لبخند کاربران شیفته آیفون از خرید این گوشی هوشمند، خشک نشده بود که متوجه مشکلاتی شدند؛ به ویژه آنهایی که عشق کار کردن با نقشه را داشتند. البته از آنجایی که سرویس نقشه اپل در آیپاد و آی‌پد نیز نصب شده بود، کاربران این ابزارها نیز به این مشکل برخوردند. خدا می‌داند، شاید هم بارها و بارها مسیری را رفته‌اند تا بالاخره فهمیده‌اند که مشکل از آنها نیست، بلکه نقشه اشتباه است. در ابتدا، کاربران متوجه شدند که این سرویس، اطلاعات نادرست به آنها می‌دهد. این نقشه نمی‌توانست مکان شهرها یا برخی نقاط داخل شهر را درست نشان دهد، حتی برخی کاربران گزارش داده بودند که این نقشه برخی ساختمان‌های مهم در شهرها را در وسط رودخانه‌ها نشان داده است. به هر حال این مسایل باعث شد که چندین شاکی از سرتاسر جهان سر و کله‌شان پیدا شود.
اما این تازه اول ماجرا بود و اشتباهات این نقشه حتی به پایگاه‌های نظامی فوق سری هم کشیده شد و به ناگاه این اپلیکیشن به بمب خبری تبدیل شد. گویا در یک نقطه از جهان، این نقشه بیش از حد دقیق بوده است. این اپلیکیشن، از یک رادار فرکانس بالای 23/1 میلیارد دلاری فوق سری در تایوان پرده برداشت و طوری شد که همه کاربران می‌توانستند آن را به خوبی ببینند. روزنامه تایوانی یک تصویر واضح ماهواره‌ای از این پایگاه رادار دور برد فوق سری واقع در بخش‌های شمالی شهر هسینچو در تایوان را منتشر کرد. این پایگاه با اهداف دفاعی برای تشخیص موشک‌هایی که ممکن است توسط چین به سمت این کشور پرتاب شوند، ساخته شده و قرار نبود وجود آن به این شکل برای عموم آشکار شود. این بار صدای وزیر دفاع تایوان درآمد و گفت: «حال که این تصاویر توسط ماهواره‌هایی با اهداف تجاری ثبت شده‌اند، از لحاظ قانونی نمی‌توانیم کاری کنیم. اما همان‌طور که در گذشته از گوگل خواسته بودیم، از اپل هم می‌خواهیم وضوح تصاویر ماهواره‌ای برخی تجهیزات و پایگاه‌های نظامی را کاهش دهد».
جالب‌تر اینجاست که چندی پیش، پلیس استرالیا اعلام کرد که تاکنون شش خودرو با پلیس تماس گرفته و درخواست کمک کرده‌اند. تمامی این خودروها در پی استفاده از برنامه نقشه اپل گم شده بودند. یکی از مردان این گروه ۲۴ ساعت را پیاده طی کرده بود تا بتواند به مکانی برسد که بتواند از گوشی همراهش استفاده کند و با پلیس تماس بگیرد. پلیس این منطقه همچنین اعلام کرد که این شخص شانس آورده که هوا زیاد گرم نبوده، وگرنه هیچ‌وقت نمی‌توانست دوام بیاورد و بتواند با پلیس تماس بگیرد. پلیس این کشور برای اینکه صدایش را به اپل برساند، ایمیلی را به این شرکت ارسال کرده تا به آنها هشدار ‌دهد و گفت: تجسم کنید به ‌همراه کل ‌خانواده و بچه‌های کوچک در دمای ۱۱۲ درجه فارنهایت در چنین شرایطی باشید، هیچ آبی همراه خود نیاورده‌اید. زیرا فکر می‌کردید که به شهری دیگر خواهید ‌رفت و یک نوشیدنی با یک کیک‌خوشمزه می‌خورید، اما حالا در منطقه‌ای دورافتاده گیر کرده‌اید و خودروی شما هم جلوتر نمی‌رود و شخصی باید گروه را ترک کند تا به جایی با پوشش شبکه برای برقراری تماس با گوشی همراه برسد. این افراد به فناوری اعتماد کردند. این درست است که همه این سیستم‌ها ممکن است عیب‌هایی داشته باشند، اما این‌بار این مشکل می‌توانست به از دست‌دادن زندگی افراد منجر شود.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :