آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204358
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 11:14
تعداد بازدید : 805

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور:

بخش خصوصی فاوا دوهزار و 100 میلیون تومان سرمایه گذاری کرده است

همایش برجام و اقتصاد مقاومتی، سرمایه گذاری و اشتغال در حوزه فاوا با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونان وزیر، ناصرعلی سعادت رییس سازمان نصر ایران و فعالان صنعت فاوا برگزار شد.

فناوران- ناصرعلی سعادت در سخنرانی خود در همایش برجام و اقتصاد مقاومتی، سرمایه گذاری و اشتغال در حوزه فاوا گفت: با انتخاب دولت تدبیر و امید و جدی شدن مذاکرات برجام، بخش خصوصی نیز وارد عمل شد و بیکار نماند. خوشبختانه در این مدت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد.
او در ادامه آمارهای اشتغال و میزان مالیات پرداختی و سود شرکت های صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 95 را با هدف تعیین جایگاه بخش خصوصی تشریح کرد و افزود: برای نخستین بار آمار دقیق بخش خصوصی صنعت فاوا توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور تهیه شده و طی آن اطلاعات استان تهران را به عنوان نمونه آماری جمع آوری و بررسی کردیم. در حال حاضر 2800 شرکت فاوا در استان تهران فعال هستند.
او افزود: 1400 اظهار نامه مالیاتی شرکت ها بررسی شد و طبق آن میزان فروش شرکت ها در یک سال گذشته  22هزار میلیارد تومان ثبت شده است. 900 میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند و سود خالص پس از کسر مالیات شان 12 درصد است. اگر این رقم را به کل کشور تعمیم دهیم و تهران را 70 درصد نسبت به کل صنعت در نظر بگیریم، شرکت های صنعت فاوا در سال منتهی 30/11/95 حدود 62 هزار میلیارد تومان فروش داشتند و 2600 میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند و سود خالص پس از کسر مالیات آنها 7500 میلیارد تومان است. 
او با بیان اینکه این آمارها نشانگر وضعیت امروز اقتصاد فاوا در کشور است، وضعیت اشتغال در صنعت ICT را تشریح کرد و گفت: 665 شرکت به عنوان نمونه آماری بررسی شدند که طبق آن سال 95 نسبت به سال 94 رشد 8 درصدی در اشتغال داشتیم. همینطور 213 هزار نفر در شرکت های فاوا در کشور مشغول به کارند که میانگین حقوق و مزایای هر نفر 4 ونیم میلیون تومان است.
سعادت با یادآوری این نکته که کلید اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی اعتماد به بخش خصوصی برای اشتغال زایی و سرمایه گذاری است، گفت: یکی از شاخص های قابل استناد برای اثبات توان بخش خصوصی در سرمایه گذاری، مجموع امتیاز پروانه های جدید مانند FCP، MVNO، SERVCO وIPTV  است که طی دو سال اخیر توسط بخش خصوصی تقاضا و دریافت شده است. بخش خصوصی با اعتماد به عملکرد دولت در بهبود وضعیت اقتصادی کشور، برای اخذ مجوز فعالیت دو هزار و 100 میلیارد تومان هزینه کرده و برای خود ایجاد تعهد کرده است. واضح است که این هزینه پرداخت شده تا پیرو آن کار و فعالیت انجام شود. 
او افزود: اگر این رقم را چهار درصد سرمایه گذاری لازم برای فعالیت با پروانه های جدید حساب کنیم، جمع سرمایه گذاری بخش خصوصی در سه سال آینده به 52 هزارو 500 میلیارد تومان می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :