آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204345
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 10:52
تعداد بازدید : 680

طیب‌نیا در مراسم رونمایی از سامانه سهام عدلت

ارزش سهام عدالت دو برابر شده است

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه سهام عدالت در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه در ساماندهی طرح سهام عدالت، مشمولان سهام عدالت پس از 10 سال طعم شیرین سهامداری را می چشند که گامی مهم در توزیع عادلانه ثروت و درآمد جامعه از طریق گسترش مالکیت عمومی است، گفت: ارزش اولیه سهام واگذار شده به مردم در این سال، رشد 2 درصدی داشته و متناسب با آن سود دریافت می کنند.

فناوران - وی با بیان اینکه برگزاری این جلسه به منزله سند دار کردن حقوق مالکانه حدود 50 میلیون نفر افراد ایرانی در بنگاه های اقتصادی کشور و نشانه ای از اهتمام به گسترش عدالت و بهبود زندگی طبقات کم درآمد است، گفت: مردمی بودن و عدالت محوری از ویژگی های اقتصاد مقاومتی است و برنامه ملی کردن و مردمی کردن اقتصاد که از برنامه های 12 گانه اقتصاد مقاومتی است، با مسوولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی توسعه مشارکت مردم و گسترش مالکیت عمومی را دنبال می کند، افزود: بهبود محیط کسب و کار و ارتقای رقابت پذیری بنگاه های اقتصادی، خصوصی سازی و گسترش مالکیت عمومی عناصر اصلی برنامه ملی است که در سیاست های کلی اصل 44 و قانونی اجرای آن مورد تاکید ویژه قرار گرفته است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: این مراسم نقطه آغاز یکی از مراحل مهم برنامه اجرایی دولت برای ساماندهی طرح توزیع گسترده سهام میان مردم و تعیین وضعیت سهام و چگونگی بهره مند شدن نزدیک به 50 میلیون ایرانی از سود حاصل از این سهام است.
وی یادآور شد: از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، ارزیابی ها حاکی از آن بود که طرح توزیع سهام عدالت که هشت سال از آغاز آن می گذشت، با مشکلات زیادی مواجه است.
وی توضیح داد: سال 1394 سال پایانی از دوره 10 ساله ای است که باید سود سهام 60 شرکت موجود در سهام عدالت به خزانه دولت واریز می شد. تا پایان سال 1394 حدود 220 هزار میلیارد ریال سود به خزانه واریز شد و 35 هزار میلیارد ریال دیگر نیز باید واریز شود که در مجموع 255 هزار میلیارد ریال تاکنون بایت اقساط ارزش سهام واگذارشده به خزانه واریز شده است. از این پس باید سود سهام این شرکت ها به سهامداران آن داده شود و دیگر به خزانه واریز نخواهد شد، بلکه در سال 96 و پس از برگزاری مجامع عمومی شرکت ها محاسبه و به سهامداران پرداخت می شود. 
وی یادآور شد: بر این اساس لازم بود بانک اطلاعاتی مشمولان به روز رسانی شود که با طراحی سامانه از سوی سازمان خصوصی سازی، ارزش اولیه سهام هر یک از مشمولان و مقدار اقساط پرداخت شده آنان در این سامانه مشخص شده است. اقساط پرداختی مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و روستاییان سرپرست خانوار غیرشاغل، معادل ارزش اولیه سهام آنهاست و از این پس، همه از سود سهام شان برخوردار می شوند. وی با بیان اینکه به سایر مشمولان نیز فرصت داده می شود تا در صورت تمایل بقیه اقساط را به صورت نقد یا اقساط پرداخت کنند تا پس از مالکیت 100 درصدی سها مشان، سود دریافت کنند.

 پایان بلاتکلیفی ٥٠ میلیون سهام دار
رییس سازمان خصوصی سازی هم در این مراسم بیان کرد:  بلاتکلیفی ١٠ ساله مشمولان سهام عدالت امروز پایان یافت و سود سهام مشمولان از سال آینده پرداخت می شود.
میر علی اشرف عبدالله پوری حسینی با بیان اینکه ١١ سال بود مردم منتظر بودند تکلیف شان روشن شود. تا امروز همه وعده بود و می گفتیم ان شاءالله؛ ولی امروز صورت حساب بیش از ٤٩ میلیون نفر در سایت سهام عدالت موجود است، گفت:  یکی از موضوعاتی که تاکنون بدون تکلیف مانده است و مانع از آن می شود که از عبارت آزادسازی استفاده کنیم، نحوه حضور ۴۹ میلیون نفر در مجامع عمومی شرکت های واگذار شده است. تاکنون راهکاری برای این امر مصوب نشده، ولی سازمان خصوصی سازی راهکارهایی را برای تصمیم گیری ارایه کرده و امیدواریم هرچه سریع تر در این خصوص تصمیم گیری شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر امکان خرید و فروش سهام عدالت وجود ندارد، گفت: قسمت ملموس سهام عدالت بهره مندی از سود سهم است و از امروز دارندگان برگه های سهام عدالت مالک مجازی بخشی از سهام در اختیار خود هستند.
وی با بیان اینکه دو دهک پایین جامعه (اعضای کمیته امداد و بهزیستی) مالک تمامی سهام خود هستند، گفت: برای چهار دهک دیگر جامعه از امروز ۵۳۰ هزار تومان از محل سود سهام شان شارژ می شود و مالک مجازی این بخش از سهام یک میلیون تومانی خود هستند.
پوری حسینی درباره استفاده از سامانه توضیح داد: از امروز و به ترتیب افرادی که کد ملی آنها به هفت، سپس هشت، بعد از آن  ۹ و پس از آن صفر ... ختم می شود طی روزهای 17 تا تا ۲۶ اسفند ماه اجازه می یابند وارد سامانه شده و صورت حساب خود را دریافت کنند و از روز ۲۷ اسفند ماه افراد فارغ از آنکه کد ملی آنها با چه عددی پایان می یابد، می توانند وارد سامانه شده و صورت حساب خود را دریافت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :