آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204344
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 10:51
تعداد بازدید : 1352

دوره تعویض گوشی طولانی تر شده است

مثل همه کالاها، گوشی موبایل هم طول عمری دارد و بعد از مدتی کم کم فرسوده می شود و از کار می افتد، اما بسیاری از کاربران موبایل طبق عادت مدت زمانی را برای استفاده از یک گوشی در نظر می گیرند و پس از آن اقدام به خرید یک گوشی نو می کنند؛ چراکه با وجود فناوری هایی که هر روز در زمینه صنعت موبایل ارایه می شود، تعویض گوشی پس از یک دوره کوتاه مدت به امری عادی بدل شده است.

فناوران- اما در کل گوشی های موبایل معمولا عمری دو ساله دارند و با روند رشدی که صنعت موبایل دارد، شاید نتوان این مدت زمان را کوتاه در نظر گرفت؛ چرا که گوشی هایی که این روزها تولید می شود با گوشی هایی که دو سال پیش عرضه می شد، خیلی قابل مقایسه نیستند.
با این حال مدت زمان استفاده از گوشی های موبایل در کشورهای مختلف متفاوت است.
آماری که اخیرا موسسه تحقیقاتی Statista تهیه کرده، نشان می دهد که مردم آمریکا و اروپا تقریبا کمتر از دو سال از گوشی موبایل شان استفاده می کنند.
همچنین بر اساس گزارش دیگری که موسسه تحقیقاتی کانتار وردپنل تهیه کرده، در سال 2013، آمریکایی ها بیش از 20 ماه از گوشی خود استفاده می کردند، در حالی که اروپایی ها و چینی ها بعد از 18 ماه گوشی خود را تعویض می کردند. 
در سال 2014، مدت زمان استفاده از یک گوشی به طور میانگین برای آمریکایی ها 21 ماه، اروپایی ها نزدیک به 22 ماه و چینی ها تقریبا 19 ماه برآورد شده است.
در سال 2015 رفتار آمریکایی ها باز هم در استفاده از گوشی های موبایل تغییر کرد و این زمان طولانی تر شد. بر این اساس از یک سو می توان مشکلات اقتصادی را دلیل استفاده طولانی تر مردم از گوشی های موبایل دانست و از سوی دیگر اشباع شدن بازار و امکاناتی که برای گوشی ها ارایه شده بود و تغییر چندانی نسبت به نسل های قبلی نداشتند، در نظر گرفت. اما برای کاربران اروپایی در سال 2015 زمان استفاده از گوشی های موبایل کاهش یافت و به 5/19 ماه رسید. اما در این مدت استفاده چینی ها سه ماه نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرد.
از سوی دیگر در سال 2016 زمان استفاده از گوشی های موبایل برای همه کاربران در آمریکا، اروپا و نیز چین افزایش یافت و تقریبا همه این کاربران بیش از 2 ماه نسبت به سال قبل از گوشی های موبایل شان بیشتر استفاده کردند و سپس تصمیم به تغییر و تعویض گوشی های شان گرفتند.
در این سال مدت استفاده از گوشی های هوشمند در آمریکا 7/22 ماه برآورد شد، کاربران اروپایی نیز پس از 2/20 ماه و چینی ها بعد از 6/21 ماه اقدام به تعویض گوشی های شان کردند.
با این حال به نظر می رسد مدت زمان استفاده از گوشی های هوشمند در کشورهای آسیایی به مراتب بیشتر است به ویژه در کشورهایی مثل هند که مردم استطاعت خرید گوشی های پیشرفته را ندارند. با این حال نه تنها مشکلات اقتصادی، بلکه فناوری های موبایلی نیز روی مدت زمان نگهداری گوشی های موبایل تاثیرگذار است تا آنجا که مثلا بازاری همچون آمریکا که درصد بیشتری از مردم از گوشی های آيفون استفاده می کنند، سال 2016 زمان استفاده از گوشی ها طولانی تر شد؛ چرا که آیفون تغییر چندانی نسبت به نسل قبل نداشت؛ بنابراین کاربران ترجیح دادند تا عرضه نسل بعدی آیفون صبر کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :