آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204337
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 10:44
تعداد بازدید : 1188

شش نکته ای که از سال 95 یاد گرفتیم

غیرقابل پیش بینی و در عین حال اجتناب ناپذیر، عنوان مناسبی برای اتفاقات امنیتی سال 95 است. در نقاط مختلف دنیا رخدادهای امنیتی ای مشاهده شد که بسیاری از محققان را شگفت زده کرد. فلج کردن اینترنت با استفاده از بات نت ها، هک بی امان سایت های معروف، سرقت از swift همه و همه حیرت آور و اجتناب ناپذیر بود.

نوید نیک پی*
ولی عده دیگری طوفان باج افزارها را تیتر مناسبی برای این سال می دانند، خانواده ای جدید از بدافزارها با حملاتی شدیدتر از گذشته، قربانیان بیشتر و البته با پیچیدگی بیشتر. از طرفی نباید نقش اصلی هکتیویسم را در آشفتگی سالی که گذشت، از یاد ببریم. 
به طور خلاصه می توان گفت در سالی که گذشت شش نکته اصلی یاد گرفتیم که قبل از آن نمی دانستیم. این شش نکته پایه و اساس تمامی اتفاقات امنیتی سال 95 است. با مطالعه دقیق این اتفاقات می توان پیش بینی درستی از آینده داشت و سیاست های پیشگیرانه مناسبی اتخاذ شود.  
1- اقتصاد زیرزمینی یا همان بازار سایه بسیار بزرگ تر و پیچیده تر از چیزی است که تا به حال به آن فکر می کردیم:
در اردیبهشت 95، یک بستر بزرگ و فعال به نام Xdedic با بیش از 70 هزار سرور فعال برای خرید و فروش کشف شد که صاحبان بسیاری از آنها هیچ گاه فکر نمی کردند سروری که در دیتاسنتری امن دارند، در حال خرید و فروش است. Xdedic تنها بازار زیر زمینی برای هک سرورهای دنیا نیست ولی به جرات یکی از بزرگ ترین و پیچیده ترین آنهاست. Xdedic برآورده شدن رویای هکرها، دسترسی ساده، ارزان و سریع به قربانیان بود. 
2- بزرگ ترین سرقت مالی نه از داخل یک بازار بورس بلکه از swift انجام شده است:
بهمن ماه 95 بود که هکرها از مجوز Swift بانک مرکزی بنگلادش برای ارسال یک درخواست جعلی جهت انتقال میلیون ها دلار به بانک فدرال نیویورک استفاده کردند. با این روش هکرها توانستند 81 میلیون دلار از بانکی در فیلیپین و 20 میلیون دلار از بانک Pan Asia به سرقت ببرند. هر چند این کمپین خیلی سریع کشف شد. 
3- زیرساخت های حیاتی آسیب پذیرتر از آنند که فکر می کردیم:
BlackEnergy سزاوارانه باید در این لیست قرار بگیرد، اواخر سال 94 و ابتدای سال 95 بود که به بخش انرژی اوکراین حمله شد. حمله ای منحصر به فرد که شامل پاک کردن نرم افزار و رها کردن یک حمله DDOS روی شرکت های پشتیبانی فنی بود و سیستم توزیع برق غرب اوکراین را غیرفعال کرد. BlackEnergy چراغ هشدار را برای زیرساخت های حیاتی دنیا روشن کرد. 
4- امکان دارد حملات طراحی شده برای هدف خاص هیچ الگویی نداشته باشد:
سائرون، طراحی ای تحسین برانگیز که از سال 2011 از کشورهای روسیه، ایران و رواندا اطلاعات به سرقت می برد. از مهم ترین ویژگی های این حمله می توان به بهبود تکنیک ها برای عدم کشف و سفارشی سازی ابزارهایی برای هر هدف خاص پرداخت. الگوى رفتارى پروژه سائورون پيامدهاى دور از دسترسى براى برخى از قوانين شناسايى تهديدات داشته است.
5- انتشار آنلاین حجم زیادی از داده می تواند یک تاکتیک نفوذی باشد:
در سال های گذشته از Online Data Dump کمتر شنیده شده ولی در مردادماه گرم 95، ShadowBrokers تیتر اول اخبار امنیتی شد، هرچند تاثیر طولانی مدت آن هنوز مشخص نیست ولی اطلاعاتی که در اثر این حمله جمع شده اکثرا شامل اطلاعات Zero-day بوده است. به نظر می رسد جمع آوری اطلاعات به این گستردگی می تواند تاکتیکی برای خدشه دار کردن افکار عمومی باشد. سرقت اطلاعات کاربران لینکدین یکی از این مصادیق است. 
6- یک دوربین ساده می تواند بخشی از ارتش سایبری جهانی باشد:
اتصال دستگاه های دوربرمان از وسایل منزل تا خودرو و بیمارستان ها، زندگی آسانی را برای ما فراهم ساخته اند. ولی بسیاری از این دستگاه ها بدون اعمال وسواس لازم در رعایت نکات امنیتی وارد بازار شده اند، در حال حاضر میلیون ها ارتباط غیر رمزگذاری شده و نا امن، مهرماه امسال باعث شدند یکی از شرکت های بزرگ که خدمات DNS به شرکت هایی مثل توییتر، آمازون، نتفیلیکس و پی پال ارایه می کرد، از کار بیفتد؛ شوک بزرگی که نگرانی ها را درباره اینترنت چیزها چند برابر کرد.
*مدیر محصول شرکت پارس آتنا دژ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :