آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204333
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 10:35
تعداد بازدید : 1367

از شرکت اروپایی تامین کننده تجهیزات که ایران را ترک کرده بود

«همراه اول» نیم میلیارد یورو غرامت گرفت

مدیرعامل همراه اول گفت : از وندور اروپایی که در زمان تحریم توسعه شبکه ایران را ترک کرد، پارسال برای بازگشت به ایران پس از 6 ماه مذاکره 500 میلیون یورو غرامت گرفتیم.

فارس-  وحید صدوقی در همایش برجام اقتصاد مقاومتی، سرمایه گذاری و اشتغال از تجربه همراه اول با یکی از وندورهای (شرکت تامین کننده تجهیزات و خدمات) در زمان تحریم صحبت کرد و از شرایط سخت همراه اول  برای بازگشت این شرکت به بازار ایران گفت.
مدیرعامل همراه اول گفت: یکی از وندورهای اروپایی با سهم 60 درصدی در شبکه همراه اول  در سال 90 اعلام کرد که دیگر به همراه اول  تجهیزات نمی فروشد و از سال 91 نیز اعلام کرد که فروش لایسنس همراه اول  را متوقف کرد.
وی گفت: وندور دیگری اعلام کرد که سفیر آمریکا در آن کشور قرار دارد، همراه اول را خواسته و الزام کرده بود که بندهایی از این قرارداد حذف شود این در حالی بود که پول آن قرارداد را پرداخت کرده بودیم.
صدوقی گفت: آمریکا اجبار کرده بود که در هر فصل وندورهای مخابراتی حداکثر می توانند 50 میلیون یورو به ایران مجموعاً به همراه اول، رایتل و ایرانسل تجهیزات بفروشند و حتما باید به کنگره گزارش دهند.
وی ادامه داد: پس از قطع همکاری وندور اروپایی با همراه اول  قرارداد 5 ساله ای به مبلغ 16 میلیون یورو که در حال مذاکره بود، کنسل شد.
وی گفت: این شرکت از تیر 92 از ایران خارج شد و دفتر خود را در ایران تعطیل کرد. در آن زمان همراه اول مجموعه همکاران این شرکت در ایران را به خدمت گرفت و 40 روز پیش از زمان اعلام وندور برای خروج از ایران همکاری خود را با آن وندور قطع کرد.
صدوقی گفت: با جذب نیروهای داخلی شاغل و آن شرکت خارجی پروژه ای که روزی 16 میلیون یورو در حال مذاکره بود، با توان داخلی با مبلغ 4/1 میلیون یورو و با کمتر از 10 درصد قیمت وندور خارجی توسط نیروهای داخلی به خوبی اجرا شد.
مدیرعامل همراه اول گفت: اواخر 92 شرکت اروپایی اعلام کرد که تصمیم دارد به بازار ایران برگردد؛ اما اعلام کردیم که باید برای ضرر و زیانی که برای طرحی یک باره و عقب افتادگی برنامه ایجاد شده خسارت پرداخت کنید.
وی ادامه داد: درنهایت مذاکرات همراه اول  با وندور اروپایی 5 ماه طول کشید و از آنها با دریافت خسارت 500 میلیون یورویی و دو شرط اجازه حضور دادیم، نخست اینکه دیگر نباید تجربه ترک یکباره تکرار شود و دوم اینکه در بین تمامی وندورها پایین ترین قیمت را به همراه اول  ارایه کند.
صدوقی گفت: همچنان که در قرارداد اخیر با این شرکت در بین 7 وندور پیشنهاد دهنده این وندور اروپایی کمترین قیمت و 70 درصد پایین تر از پروژه قبلی را پیشنهاد کرد به طوری که قیمت 700 میلیون یورویی این پروژه از تمام اپراتورها کمتر بود؛ همچنین این شرکت طلب های همراه اول  را نیز بخشید.
وی گفت: در سال اقتصاد مقاومتی تصمیم گرفتیم برنامه 5 ساله را یک ساله اجرا کنیم و 45 هزار سایت نسل دو همراه اول در تمام کشور نوسازی می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :