آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20427
تاریخ انتشار : 28 آذر 1391 10:56
تعداد بازدید : 748

جان مک آفی از بلیز تا میامی

داستان ویروس کش

جان مک آفی، فردی که در زمینه امنیت اطلاعات فعالیت می کند و شرکت امنیت کامپیوتری نیز با نام خود تاسیس کرده، چند وقتی است که در حال تعقیب و گریز با پلیس چندین کشور است. ماجرا از 9 نوامبر آغاز شد که آقای مک آفی به پلیس شکایت کرد و گفت که چهار قلاده سگش مسموم شده اند. او در این مورد توضیح داد که به دلیل مسموم شدن سگ هایش مجبور شده همه آنها را بکشد. منابع رسمی تایید کردند که همسایه آقای مک آفی یعنی گرگوری فاول 52 ساله درگیری لفظی در همین رابطه با مک آفی داشته است. فاول از سر و صدای زیاد سگ ها به شدت عصبانی بوده و چندین بار از این موضوع به مک آفی شکایت کرده بود. موضوع به اینجا ختم شد که دو روز بعد، جسد فاول در اتاقش پیدا شد. این در حالی است که پوکه گلوله 9 میلی متری که فاول با آن به قتل رسیده بود نیز در راه پله یافت شد. مک آفی که از این موضوع به شدت ترسیده بود، دست به فرار زد. از سوی دیگر، پلیس بلیز، کشور کوچکی در شمال شرقی آمریکای مرکزی به اتهام قتل، مک آفی را تحت تعقیب قرار داد . به گفته پلیس بلیز، مک آفی نفر اول فهرست متهمان قتل فاول است. البته برخی موارد دیگر نیز که البته این مساله را تایید نمی کند، اما به نوعی وضعیت نامناسب مک آفی را نشان می دهد. بد نیست که از کمی عقب تر شروع کنیم. مک آفی 67 ساله در 1980 شرکت مک آفی را که فعالیت اصلی اش تولید نرم افزارهای ضد ویروس است، تاسیس و در سال 2010 این شرکت را با ارزش 7/7 میلیارد دلار به اینتل واگذار کرد. او در سال 1994 بازنشسته شد و در سال های اخیر تمرکزش را روی شرکتی با نام Quorumex گذاشت که این شرکت در بلیز قرار دارد. فعالیت اصلی این شرکت تحقیق درباره آنتی بیوتیک ها است. به گفته برخی، مک آفی در سال های اخیر وضعیت جالبی نداشته و بسیار نامنظم شده است. علاوه بر این، وی از مواد مخدر استفاده می کرده و تجربیات غیر اخلاقی خود را در چت روم های آنلاین ارسال می کرده است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNN و ABCNews

مک‌آفی در تعقیب و گریز
مک‌آفی بعد از پنج سال اقامت در کشور بلیز، به دلیل متهم شدن به قتل از این کشور گریخت. در جریان تعقیب و گریز از پلیس بلیز، در مصاحبه‌ای با CNN گفت که کسی را به قتل نرسانده، اما حاضر هم نیست برای سوالاتی که پلیس از او دارد، به پلیس مراجعه کند. جالب اینجاست که وی در طول مدتی که مخفی شد، نزدیک به 200 گوشی موبایل عوض کرد. به هر حال، پس از آنکه از سوی پلیس بلیز فراخوانده شد، پس از سه هفته بی‌خبری مقابل دوربین‌های خبرنگاران در گواتمالا ظاهر شد تا به گفته وکیلش از مقامات این کشور تقاضای پناهندگی سیاسی کند. این شهروند ایالات متحده آمریکا در مورد چرایی این اقدام خود و اتفاقات پیش آمده طی چند ماه اخیر گفت: آزار و اذیت من توسط دولت بلیز طی چند ماه اخیر ادامه داشته است. آنها تلاش کرده‌اند مرا به ارتکاب انواع و اقسام جرایم متهم کنند، از ماجرای تولید بدون مجوز داروهای آنتی بیوتیک گرفته تا استخدام محافظان شخصی و دستکاری اسناد شرکت و اخیرا هم قتل یکی از همسایه‌ها. گفته می‌شود مک‌آفی در بلیز چهره‌ای مخدوش از خود ترسیم کرده و نامش با نام باندهای قاچاق مواد مخدر و روسپیگری عجین شده است، اتهاماتی که او همواره آنها را رد کرده است.

 درد دل‌های مک‌آفی
مک‌آفی در مدتی که تحت تعقیب و گریز بود، یک وبلاگ برای خودش راه انداخت تا از این طریق بتواند صحبت‌های خود را بیان کند. در اولین پست این وبلاگ با عنوان “introduction” نوشت: زمان زیادی در اختیار دارم، ولی نمی‌توانم از آن استفاده کنم و کمترین بهره را از آن گرفته‌ام. فشارهای عمومی به حل این مشکل کمکی نخواهد کرد و با اتفاقات اخیری که رخ داده، حساسیت‌ها چند برابر خواهد شد. پس ازاین نوشته، مک‌آفی چندین پست مختلف در این رابطه و با محوریت اینکه “من هم باید داستان خود را تعریف کنم” منتشر کرد.
مک‌آفی راهی بیمارستان
مک‌‌آفی اتهام دولت بلیز را رد کرد و آن را پرونده‌سازی علیه خود به دلیل مقاومت در پرداخت پول به حزب حاکم این کشور کوچک آمریکای مرکزی دانست و پس از چند وقت فرار کردن، به صورت غیرقانونی به گواتمالا سیتی، پایتخت گواتمالا برای گرفتن پناهندگی سیاسی گریخت. اما در آنجا، بعد از اینکه با پناهندگی سیاسی‌اش موافقت نشد، سکته قلبی کرد و در بیمارستان بستری شد. این در حالی بود که وزیر امور خارجه گواتمالا اعلام کرد که دولت متبوعش جان مک‌آفی را به کشور بلیز مسترد خواهد کرد. وکیل مک‌آفی از روند رسیدگی به پرونده موکلش اعلام نارضایتی کرد و انفعال دولت آمریکا را غیر قابل قبول دانست و اعلام کرد: خنده‌دار است. مقامات آمریکایی همیشه مراقب حقوق شهروندانشان و شرایط آنها هستند. در این پرونده، فکر می‌کنم، توافقی از قبل صورت گرفته است. دولت بلیز از سفارت آمریکا خواسته تا اقدامی برای حمایت از حقوق این شهروند انجام ندهد. مک‌آفی پس از بهبود نسبی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که از درد قفسه سینه رنج می‌برده است و فکر نمی‌کرده که این درد به حمله قلبی ارتباط داشته باشد. وی پس از بهبودی به اداره مهاجرت گواتمالا منتقل شد.

 مک‌آفی در چنگال پلیس‌ها
در نهایت مک‌آفی به اتهام قتل توسط ماموران پلیس گواتمالا بازداشت شد. بنا به اعلام مائوریسیو لوپز بونیلا، وزیر امور داخلی کشور گواتمالا، جان‌ مک‌آفی مظنون به قتل در این کشور بازداشت شد. مک‌آفی بی‌شک به اندازه خودش امسال درگیر مشکلات قضایی بوده است. پلیس در ماه مه به منزل وی حمله کرد و ظاهرا تعدادی سلاح و وسایل تولید مواد مخدر را از او ضبط کرد. به هر حال، پلیس گواتمالا نیز مک‌آفی را به مقامات آمریکا تحویل داد و وی به شهر میامی در ایالت فلوریدای آمریکا فرستاده شد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :