آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20417
تاریخ انتشار : 28 آذر 1391 10:44
تعداد بازدید : 533

افزایش استفاده از بانکداری همراه در جوامع فقیر

موبایل، بانکی که زنان را همراهی می کند

امروزه نیمی از جمعیت میان سال دنیا یعنی معادل 5/2 میلیارد نفر به سرویس های مالی دسترسی ندارند و اکثر این تعداد را زنان تشکیل می دهند.

 محروم ماندن زنان از سرویس‌های مالی به این معناست که در بسیاری از کشورها هنوز هم اتکا روی پول نقد است و این افراد باید از اعضای خانواده پول نقد دریافت کنند که این قضیه هم زمان‌بر و هم خطرناک است، بنابراین زنان را هرچه بیشتر به سوی فقر و کند شدن رشد اقتصادی پیش می‌برد.
از کنیا تا هایتی و اندونزی این روزها تلفن‌های همراه نقش مهم و اساسی در گسترش دسترسی به سرویس‌های مالی ایفا می‌کنند و به این ترتیب خانم‌ها می‌توانند از طریق موبایل به دریافت ، ارسال و پس‌انداز پول بپردازند.
بر این اساس تخمین زده شده که 7/1 میلیارد نفر از مردم در سراسر دنیا تلفن همراه دارند در حالی که این افراد از داشتن حساب بانکی محرومند اما فناوری‌های بانکداری موبایلی باعث شده که افراد زیادی بتوانند از سرویس‌های بانکی بهره ببرند.
از سوی دیگر، فناوری‌‌های موبایل این روزها باعث شده تا زنان به قدر کافی توانایی انجام امور مالی را داشته و بتوانند به سرویس‌هایی برای ارتقای سطح زندگی خود از جمله پس‌انداز، پرداخت، سرویس‌های بهداشتی، آموزشی و کارآفرینی دسترسی داشته باشند.
بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، شکاف بزرگی میان داشتن گوشی و کاربرد آن وجود دارد، زیرا هنوز هم محصولاتی که مطابق با نیاز و خواسته زنان باشد به درستی تولید و عرضه نشده است.
بر این اساس انتظار می‌رود تلفن‌های همراه با پتانسیلی که دارند بتوانند در قدرتمندی زنان نقش بزرگی ایفا کنند، بنابراین ارایه دهندگان سرویس‌های موبایلی در صددند محصولاتی مطابق با نیاز زنان طراحی کنند تا به توانمندی آنها هر چه بیشتر کمک برساند .
در پاکستان فقط 12 درصد جمعیت حساب بانکی دارند که اکثر آنها را مردان تشکیل می‌دهند با این حال ضریب نفوذ تلفن همراه در این کشور 70 درصد برآورد شده است.بنابراین دسترسی به سرویس‌های مالی و بانکی از طریق تلفن‌های همراه فرصتی را برای مردم این کشور ایجاد می‌کند که بتوانند از سرویس‌های بانکی استفاده بهینه‌ای داشته باشند.
این تحقیقات نشان داده که زنان پاکستانی به شکل قابل توجهی اقتصاد خانواده را مدیریت می‌کنند، این در حالی است که به ابزارهای مالی پیشرفته و مناسبی دسترسی ندارند. بر این اساس این افراد پول را داخل قلک یا صندوقچه‌ای در خانه پنهان می‌کنند و به این شکل برای خانواده پس‌انداز می‌کنند که نگه‌داری پول در خانه و حمل آن روش بسیار خطرناکی است.
به این ترتیب افزایش استفاده از تلفن‌های همراه در این کشور و سرویس‌های بانکداری همراه می‌تواند به عنوان راهی مناسب و قابل دسترسی برای زنان و ورود به جریان اصلی اقتصاد کمک کند.
در کنیا هم با وجود اینکه اکثر مردم حساب بانکی ندارند، اما بسیاری از آنها از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند و با ارایه سرویس‌های مالی توسط شرکت‌های خصوصی افراد می‌توانند از کشورهای دیگر برای خانواده خود پول بفرستند. با همه این‌ها در بسیاری از کشورها از جمله هند با اینکه بخش بزرگی از اقتصاد خانواده توسط زنان مدیریت می‌شود، در برخی از ایالات این کشور به دلایل سنتی و فرهنگی زنان امکان استفاده از تلفن‌های همراه را ندارند و کاربرد این دستگاه‌ها را مخالف اصول اخلاقی خانواده می‌دانند. از این رو بسیاری از کارشناسان در صددند با ارایه راهکارهایی بتوانند فرهنگ استفاده از تلفن‌های همراه توسط زنان و کاربرد سرویس‌های مالی را برای بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌ها توسعه دهند.
PCworld


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :