آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20412
تاریخ انتشار : 28 آذر 1391 10:37
تعداد بازدید : 607

دبير انجمن ISP ها:

فرآیند تعرفه گذاری در حوزه ICT کشور ناکارآمد است

 دبير انجمن شركت هاي اينترنتي كشور با انتقاد از افزايش تعرفه هاي اينترنتي گفت: افزایش غیر اصولی قیمت پهنای باند منجر به کاهش کیفی خدمات دسترسی به اینترنت خواهد شد .  

 فناوران- عليرضا علمي،دبیر و نایب رییس انجمن شرکت های اینترنتی ایران با بيان اين مطلب گفت: فرآیند تعرفه گذاری آن هم در عرصه خدمات تخصصی مهندسی توسط اپراتورها با اختیارات انحصاری در سطح جهان،  سیر، قوانین و مقررات خاصی دارد. زیرا تغییرا ت غیر کارشناسی یا سلیقه ای تعرفه ها در سطح ملی، می تواند عوارض زیان بار و غیر قابل جبرانی را متوجه بخش هایی از صاحبان صنایع، فعالان اقتصادی و نهایتا عموم مردم کند و شاید اهداف پیدا و پنهان آن در سال های بعد و پس از بازنشستگی دست اندر کاران آن بر اهل فن مشخص شود.
 علمی با بیان اینکه نبود سیستم نظارتی تخصصی موثر و ساختار ناکارآمد اجرایی در این عرصه، به ویژه ترکیب نهاد قانون گذار بخشی، باعث شده تعرفه منابع ملی به شکل سلیقه ای و بصورت غیر شفاف تعیین شود، گفت: چه دلیلی دارد که تعرفه ارتباطات بین الملل که مشتری و خریدار عمده و جزء آن فعالان بخش خصوصی و آحاد مردم و کاربران هستند، بدون مشورت با شرکت های فعال در این عرصه و در پشت درهای بسته تعیین شود؟
وی گفت: این شیوه تعرفه گذاری به معنی دور زدن تمامی مراجع تصمیم گیر اقتصادی کشور است. به چه علت هر پیشنهادی بدون کمترین بررسی در کمیسیون تنظیم مقررات به تصویب می رسد .
دبیر انجمن شرکت های اینترنتی ایران اظهار داشت : قیمت تقریبی یک STM1 در آن سوی مرزهای مخابراتی کمتر از 5هزار دلار برآورد می شود که تا پیش از این به مبلغ 32 میلیون تومان در داخل کشور به شرکت های خصوصی توزیع کننده پهنای باند فروخته می شد . مسوولان مربوطه علت این گرانفروشی را آن هم در زمان دلار هزار تومانی هزینه های جاری سیستم انتقال عنوان می کردند. جالب اینجاست که همین آقایان در جلسات کارشناسی تعیین تعرفه دو صفر بین الملل و در پاسخ به اعتراض نمایندگان شرکت های تلفن اینترنتی برای همین کانال های انتقال قیمت و هزینه ای در نظر نمی گرفتند و می گفتند که این خدمات برای زیر ساخت مجانی
می ا فتد .
 علمی همچنین در خصوص تبعات این افزایش قیمت در بازار اینترنت پر سرعت گفت: شاید
 شرکت های ارایه دهنده خدمات به دلیل رقابتی که وجود دارد، افزایش قابل توجهی در تعرفه های خود اعمال نکنند ولی مطمئن باشید ناخواسته سرعت و شاخص های کیفی متاثر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :