آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20405
تاریخ انتشار : 28 آذر 1391 10:28
تعداد بازدید : 537

رئیس شورای حل اختلاف اتحادیه رایانه تهران خبر داد

130 هزار رایانه نیاز سالانه بازار ایران

رئیس شورای حل اختلاف اتحادیه رایانه تهران گفت: تولیدکنندگان خارجی رایانه و لپ تاپ با قبول تاثیر نوسان ارز بر کاهش قدرت خرید مشتری های ایرانی، به ما تخفیف می دهند زیرا نگران از دست دادن بازار بزرگ ایران هستند.

 خبرگزاری فارس- محمد حسن محمدی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر ثبت‌ سفارش قطعات رایانه و لپ تاپ در کشور بدون اختصاص ارز انجام می‌شود و همین ثبت سفارش نیز گاهی بسته می‌شود.
رئیس شورای حل اختلاف اتحادیه رایانه تهران گفت: یکی از عوامل کنترل قیمت رایانه و لپ تاپ، رقابت در بازار است و در نوسانات ارزی اخیر دلیل توقف فروش قطعات رایانه و لپ‌تاپ از سوی برخی فروشندگان، تا زمان تثببت نرخ ارز، خرید‌های اعتباری‌ بود که این قبیل فروشندگان، ارز کالای خریداری شده را پرداخت نکرده‌ بودند.
وی افزود: در واردات قطعات رایانه و لپ‌تاپ سود یک درصد هدف‌گذاری می‌شود و نیاز بازار رایانه و لپ تاپ ایران سالانه بین 100 هزار تا 130 هزار دستگاه است که در سال گذشته 60 درصد نیاز بازار کشور به لپ تاپ و 50 درصد به رایانه اختصاص داشت.
مدیر عامل شرکت واردکننده قطعات رایانه و لپ‌تاپ لوتوس گفت: در ایران تولید رایانه و لپ‌تاپ به معنی واقعی تولید وجود ندارد؛ تمام آنچه که به عنوان تولید داخل شناخته می‌شود و به دلیل ایجاد اشتغال از ارز ارزان‌تر استفاده می‌کند، از نوع CKD است که به صورت قطعات وارد و در داخل کشور، به یکدیگر پیچ و در جعبه قرارداده می‌شود.
این وارد کننده قطعات رایانه و لپ‌تاپ تاکید کرد: پس از نوسانات اخیر ارزی، تولیدکنندگان خارجی 5 تا 10 درصد تخفیف‌ برای مشتریان ایرانی خود لحاظ می‌‌کنند؛ زیرا آنها تاثیر نوسانات ارزی ایران بر کاهش قدرت خرید مشتری‌های ایرانی را پذیرفته‌اند و می‌دانند در صورت عدم انعطاف‌پذیری، بازار بزرگ ایران را به دیگر رقبایشان خواهند باخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :