آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2040
تاریخ انتشار : 24 مهر 1390 13:50
تعداد بازدید : 725

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز جهانی استاندارد مطرح کرد:

باید از ورود کالاهای چینی بدون مهر استاندارد چین جلوگیری شود

مراسم روز جهانی استاندارد روز گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و برخی مقام های دولتی و خصوصی برگزار شد.

فناوران - وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اشاره به اعلام رییس سازمان استاندارد مبنی بر درج مهر استاندارد چین بر روی کالاهای چینی وارداتی به ایران از 10 آذر گفت: این موضوع قابل تامل است و باید دید در گمرک می‌توان از دهم آذرماه جلوی واردات کالاهایی که مهر استاندارد چین را ندارند گرفت یا خیر.
مهدی غضنفری افزود: در سطح عرضه کالا نیز مانند تولید محصول باید رفتار استاندارد وجود داشته باشد و نیازهای اطلاعاتی مشتریان برطرف شود.
وی تصریح کرد: تنها شرط بقا برای تولید محصولات ایرانی صادرات این محصولات است و بدون نگاه به بازارهای صادراتی، تولید یک محصول جنبه اقتصادی نخواهد داشت.
غضنفری با بیان اینکه محصول غیر استاندارد از بازارهای صادراتی رانده می‌شود و در داخل نیز دچار مشکل خواهد شد، گفت: هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که چرا کالاهای غیرکیفی وارد بازار می‌شوند.
وی افزود: از وزارت بهداشت، گمرک و سازمان استاندارد انتظار داریم اعلام کنند که هیچ گاه کالای غیرکیفی از مسیر این سازمان‌ها وارد بازار نخواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اعلام رییس سازمان استاندارد مبنی بر درج مهر استاندارد چین روی کالاهای چینی وارداتی به ایران از 10 آذرماه گفت: این موضوع قابل تامل است و تفاهم‌نامه امضا شده در این زمینه نیازمند چکش‌کاری است.
وی ادامه داد: از واحدهای تولیدی، وزارت صنعت و اتاق‌های بازرگانی انتظار داریم روزهای خداحافظی با کالای غیراستاندارد را برای مردم ایران فراهم کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برچیدن پای کالای غیراستاندارد در مراکز توزیع آغاز شده است، گفت: از سازمان حمایت، موسسه استاندارد، انجمن‌های حمایت از مصرف‌کنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتظار داریم کالاها را در سطح عرضه کنترل کنند تا محصولات غیراستاندارد از بازار حذف شود.
غضنفری تاکید کرد: موسسه استاندارد، سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی و تشکل‌های صادر‌کننده اجازه ندهند کالایی با نام ایرانی وارد بازارهای جهانی شود و به دلیل کیفیت پایین مجددا به کشور مرجوع شود.
اجبار مدیران به خرید کالای بی‌کیفیت
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز در این مراسم خواستار تدوین استانداردها برای سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شد و گفت: اگر قرار بر این است که این سازمان، حجم گسترده‌ای از کار را داشته باشد، باید استانداردهای لازم را نیز در نظر گیرد.
یحیی آل اسحاق افزود: اگر استانداردهای ما در ابعاد مختلف قابل قبول در حوزه‌های جهانی نباشد، آنگاه تجارت را نمی‌توان به خوبی پیش برد و در نهایت، کار به جایی می‌رسد که تجربه آن در عراق وجود دارد و خروج کالاهای ایرانی به بهانه استاندارد نبودن از  بازار این کشور را سبب شده است.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: اگر آزمایشگاه‌های همکار را نظارت کرده و کار را به آنها بسپاریم، می‌توان بخشی از کار سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران را به آنها واگذار کرد.
وی تصریح کرد: در این میان البته نباید همکاری دانشگاه‌ها و تشکل‌ها را در تدوین استانداردهای مورد نیاز کشور نادیده گرفت، البته باید توجه داشت درست است که دقت ضرورت کار است، اما نباید در پروسه صادرات و واردات، استاندارد به معضل تبدیل شود.
به گفته آل اسحاق و در رابطه با تطبیق کالاهای وارداتی و صادراتی با استانداردهای موجود کشور، نباید کار را به گونه‌ای پیش برد که مانعی بر سر راه روند طبیعی کار تجارت ایجاد شود.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اظهار داشت: هم اکنون سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، زیر نظر ریاست جمهوری کار خود را ادامه می‌دهد، این درحالی است که این سازمان ضمن حفظ استقلال، باید از استحکام و توان نفوذ در سلطه نیز برخوردار باشد.
آل اسحاق با تاکید بر نقش مهم سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در تولیدات صادرات محور گفت: اگر قرار بر مدیریت واردات، بهبود کیفیت محصولات، غلبه کردن محصولات داخلی بر محصولات وارداتی و توسعه صادرات باشد، لازم است که تولید با کیفیت باشد، در غیر این صورت نباید مدیری را مجبور کرد که کالای بی کیفیت را به بهانه حمایت از تولید داخلی
خریداری کند.
وی اظهار داشت: موضوع ممنوعیت خرید کالاهایی که مشابه ساخت داخلی دارند، این است که سازمانی فنی و حرفه‌ای در کنار شاخص‌های استاندارد مشخص، به نظارت بر کالاها بپردازد.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران در دوران گذار از اقتصاد دولتی به اقتصاد مردمی‌است و امید است که این مهم با کیفیت، سرعت و نظم انجام گیرد؛ در این صورت جایگاه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مهم‌تر از گذشته می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :