آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203881
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1395 0:41
تعداد بازدید : 999

اسکار روی صندلی داغ

فروشنده چه فروخت؟

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی امسال نیز موفق شد جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان هشتاد و نهمین دوره اسکار را از آن خود کند. فیلم «فروشنده» مدت هاست با حواشی مثبت و منفی در ایران و جوامع بین المللی مورد توجه قرار گرفته است. پر رنگ ترین حاشیه را ترامپ ساخت؛ هنگامی که فرمان اول مهاجرت ترامپ صادر شد، ترانه علیدوستی و پس از او اصغر فرهادی اعلام کردند برای اعتراض به این فرمان در مراسم اسکار شرکت نخواهند کرد. تصمیم این دو هنرمند بازتاب های بین المللی داشت و برخی از مسوولان، رسانه ها و نهادهای خارجی را با فیلم «فروشنده» همراه کرد.


بهار ادیبان
از جمله این همراهی ها پخش فیلم فروشنده در میدان تایمز بود. به هر حال در غیاب کارگردان و بازیگران فیلم فروشنده، جایزه اسکار با رای داوران به این فیلم داده شد. موفقیت فروشنده و فرهادی، واکنش های متفاوتی را در داخل کشور در پی داشت. از جمله کسانی که در توییتر به کارگردان فیلم فروشنده برای دریافت اسکار تبریک گفنتد و با واکنش کاربران مواجه شدند می توان به این افراد اشاره کرد:
محمد جواد ظریف @JZarif ( وزیر امور خارجه): به تیم تولید فروشنده به دلیل موفقیت شان در اسکار و ایستادن شان در برابر قانون ممنوعیت ورود مسلمانان افتخار می کنیم. ایرانیان دو هزار سال است که نمایشگر فرهنگ و هنر در جهان هستند.
مسعود سلطانی فر  @msoltanifar_ir  (وزیر ورزش و جوانان):  Big Congrats to #Asgharfarhadi & his cast in #thesalesman for the great achievement in #oscars .They made a huge happiness through #Iranians
شهیندوخت ملاوردی @mowlaverdi (معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده): تبریک به جناب آقای اصغر فرهادی و عوامل فیلم #فروشنده برای کسب اسکار بهترین فیلم خارجی #TheSalesman  @t_alidoosti
 معصومه ابتكار‏ @ebtekarm_ir  (معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور): تبريك به همه نقش آفرينان «فروشنده» بابت اسكار و بيشتر بابت پيام انساني در مقابله با تبعيض و در حمايت از ارزش هاي مشترك بشري و صلح و دوستي.
زهرا احمدی پور‏ @ZahraAhmadipour  (معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری): تبريك به #اصغرفرهادى و عوامل فيلم فروشنده كه نشان دادند قامت فرهنگ از هر حصار و ممنوعيتي بلندتر است #AsgharFarhadi #TheSalesman #Oscars
محمود صادقی‏ @mah_sadeghi  (نماینده مجلس): افتخار آفرینی دوباره #اصغر_فرهادی در #اسکار را به همه مردم بویژه نسل خلاق سینمای ایران تبریک می گویم.
عبدالکریم حسین زاده‏ @AK_Hosseinzadeh  (نماینده مجلس): دومین اسکار اصغر فرهادی نماد و نشان آن است که او در وطن دوستی همگام و همدل با مردم ایران و در صلح همگام و همفکر با مردم جهان است.
کاربرانی که به فیلم فروشنده انتقاد داشتند، نسبت به این توییت ها واکنش نشان داده و به آنها پاسخ دادند. برخی از واکنش ها را بخوانید: 
-اسکارجایزه بهترین فیلم خارجی را نه به فرهنگ ایران، بلکه به لیبرالیسم، فرهنگ غرب و آزادی جنسی داد! کو چشم بینایی که ببیند.
-سلام ببخشید فروشنده کدام وجهه خوب #مردم_ایران و #زن_مسلمان را نشان داد. شما که دم از حقوق #زنان می زنید #فمنیست
-مقابله با تبعیض خیلی چیز خوبی است اگر مثلا سنی و بلوچ و کرد و بهایی و مرتد و سکولار هم آدم حساب شوند نه فقط اصولگرا و اصلاح طلب. 
-اسکار سیاسی بود، ای کاش انوشه انصاری درباره حقوق بشر در ایران و آزادی بیان و حق شهروندی و آزادی مذاهب در جمهوری اسلامی حرف می زد.
-به شاهزاده قطر تبریک بگویید.
-از پول این ملت برای سیاه نشان دادن همین ملت در مجمع بین المللی استفاده شده.
-به افخمی و فراستی و سایر دلواپسان تسلیت بگویید.
-ردّپای شیوخ عرب در تولید #فروشنده” فرهادی «، #فرهادی فروشنده خوبی است، به چه قیمت؟
- کسب جایزه اسکار برای فیلم فروشنده را به شیخه المیاسه بنت حمدبن خلیفه آل ثانی (خواهر امیرقطر و سرمایه گذارفیلم فروشنده)تبریک می گوییم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :