آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203879
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 23:32
تعداد بازدید : 497

بیمه پیمان، مصداق بارز گران فروشی یا هیچ فروشی

پیدایش بیمه پیمان تامین اجتماعی به قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی بر می گردد و عمدتا به خاطر پروژه های عمرانی وضع شد که از خارج از حوزه استحفاظی شهرهای آن روز اجرا می شد. بیمه پیمان به دلیل به کارگیری نیروهای موقت و فصلی در پروژه ها به خصوص پروژه هایی که محل کارگاه در حال حرکت بود (جاده سازی، خطوط انتقال آب و گاز و برق و ...)، از کارفرمایان اخذ و در ازای آن کارگران شاغل در پیمان بیمه می شدند. میزان حق بیمه پیمان نیز بین 7 تا 15 درصد با توجه میزان مکانیزه بودن پیمان در نظر گرفته می شد.

اصغر رضانژاد
هم اکنون تامین اجتماعی مدعی دریافت حق بیمه تا سقف 16/67 درصد مبلغ پیمان به عنوان بیمه پیمان است. از این میزان برآوردی حق بیمه پرداختی کارفرما بابت شاغلان در آن پیمان کسر و الباقی از کارفرما مطالبه می شود. کارفرما نیز در صورت عدم پرداخت آن، نمی تواند مفاصاحساب پیمان خود را دریافت کرده و در نتیجه مبالغ خود را نمی تواند از کارفرمای پروژه دریافت کند؛ لذا مجبور به پرداخت می شود. سوال اینجاست که در ازای این مابه التفاوت دریافتی چه خدمتی ارایه می شود؟ آیا پیمان بیمه مسوولیت مدنی می شود؟ شاید بیمه خاصی برای پیمان تعبیه شده که کارفرمایان از آن بی اطلاع هستند؟ در پاسخ به این سوال برخی از کارشناسان تامین اجتماعی بر این باورند که با این مابه التفاوت شاغلانی که توسط برخی از کارفرمایان بیمه نشده اند، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند.
سوال مهمی که بهتر است از نظرات آیات عظام بهره جست، این است که دریافت وجهی که مابه ازایی برای فرد پرداخت کننده ندارد، صحیح است؟تامین اجتماعی موظف است با بازرسی های موردی خود از بیمه بودن تمام شاغلان در هر پیمان و کارگاه اطمینان حاصل کند و در صورت مواجه شدن با تخلف، با آن کارفرما طبق قانون برخورد کند؛ نه اینکه مبالغ هنگفتی را صرفا از روی عادت از کارفرمایان بابت بیمه پیمان دریافت کند.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :