آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203871
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 23:9
تعداد بازدید : 1313

جریمه سنگین ZTE برای فروش تجهیزات به ایران

شرکت چینی تولید کننده تجهیزات مخابراتی، در آستانه انعقاد توافقی با دولت آمریکاست که بر اساس آن اعتراف خواهد کرد که مرتکب نقض مقررات آمریکا شده و صدها میلیون دلار بابت نقض تحریم فروش فناوری به ایران جریمه پرداخت خواهد کرد.

تسنیم- براساس گزارشی که خبرگزاری رویترز منتشر کرده است، یک منبع آگاه گفت شرکت چینی ZTE تولید کننده تجهیزات مخابراتی در آستانه انعقاد توافقی با دولت آمریکاست که بر اساس آن این شرکت اعتراف خواهد کرد که مرتکب نقض مقررات آمریکا شده و صدها میلیون دلار بابت نقض تحریم های فروش فناوری به ایران جریمه پرداخت خواهد کرد. این توافق مانع از آن می شود که شرکت ZTE  تحت پیگرد قضایی قرار گیرد.
این منبع گفت: این شرکت هنوز توافقی با وزارت بازرگانی، وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه آمریکا نکرده است.
برخی منابع دیگر اعلام کردند که با توجه به اینکه دولت جدید آمریکا تغییراتی را در پرسنل وزارتخانه های مختلف دولتی به وجود آورده، توافق نهایی احتمالا به تاخیر افتاده یا حتی منتفی شده است.
اما این منبع به رویترز گفته که انتظار می رود   ZTE اعتراف کند که برای نقض قانون تحریم های آمریکا علیه ایران تبانی کرده و موافقت کند که صدها میلیون دلار جریمه پرداخت کند.
سخنگوی شرکت ZTE  از هرگونه اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. سخنگویان وزارتخانه های دادگستری و خزانه داری آمریکا نیز اظهار نظری در این باره نکرده است. سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا نیز به تماس ها برای درخواست اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است.
تحقیقات وزارت بازرگانی آمریکا علیه این شرکت پس از آن آغاز شد که رویترز در سال 2012 گزارشی منتشر و مدعی شد که ZTE   قراردادهایی برای انتقال میلیون ها دلار سخت افزار و نرم افزار از برخی از شناخته شده ترین شرکت های آمریکایی به ایران منعقد کرده است.
نکته جالب اینجاست که پس از برداشته شدن تحریم ها ایران نیز به طور تلویحی ادامه همکاری با شرکت های چینی را زیر سوال برد و اعلام کرد از بند استفاده از تجهیزات نامرغوب تنها یک کشور رها شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :