آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203869
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 23:6
تعداد بازدید : 665

هشدارها و آمارهای نگران کننده

علی شمیرانی- پلیس فتا یکی از ضابطان قضایی در فضای سایبری محسوب می شود که در لبه برخورد با معضلات و کاستی های این عرصه قرار دارد.


به همین جهت است که این بخش خاص از نیروی پلیس مدتی است که پرده از مشکلاتی بر می دارد که بخش هایی از آن ناشی از کم کاری دستگاه های متولی است. برای مثال در حالیکه تصور می شد پرونده سیم کارت های بی هویت بسته شده، پلیس فتا فعال بودن نزدیک به 10 میلیون سیم کارت معضل آفرین را افشاکرد که بعد از آن بنا بر مصالح امنیتی، شورای عالی فضای مجازی هم به این موضوع ورود کرد و برخورد جدی آغاز شد.
اما همیشه هم اینگونه نیست که تا صدای پلیس فتا درآمد، فردای آن روز شاهد تحرکات فوری برای مهار مشکلات فضای سایبری باشیم.
برای مثال چندی قبل پلیس گفت، برخی بانک ها درگاه پرداخت در اختیار متخلفان و قمارخانه های اینترنتی می دهند. جالب آنکه صدایی هم از سمت بانک ها در نیامد و معلوم نشد با این مساله مشخصا چه برخوردی شد. بماند که به شکل غیررسمی شنیده می شود که شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت هم مدعی هستند که نمی دانند درگاه های پرداختی که امروز برای مثال در اختیار یک فروشنده قانونی قرار می گیرد، فردا از کجا سر در می آورد. مشکل دیگری که چند روز قبل از سوی پلیس رونمایی شد این بود که برای رسیدگی به جرایم نوظهوری مانند فیشینگ، تغییر IPها، رایانش ابری، پول های مجازی و ابزارهای پنهان ساز، قانونی برای برخورد نداریم. آنچه مسلم است این موارد تنها گوشه ای از مسایل و معضلات پلیس هستند که ناچار به رسانه ای کردن آن شده اند و بسیاری از موارد محرمانه و غیرقابل انتشار محسوب می شوند. حالا هم مدتی است که مقامات ناجا در رده های مختلف، خبر از افزایش 63 درصدی جرایم رایانه ای در کشور می دهند که این آمار رشدی جهشی داشته و نگران کننده است.  برای تحلیل نرخ جهش تخلفات سایبری، اگر اخبار کلاهبرداری پیامکی و اینترنتی از وکلا و پزشکان و سایر اقشار تحصیلکرده که نشان از سطح پایین سواد و فرهنگ دیجیتالی در کشور است را به اضافه مشکلات اقتصادی، نرخ بیکاری، خلاء قوانین، شیوع تخلفات علنی تر و بیشتر، کندی دستگاه های متولی و کمبودهای لجستیکی ظابطان قضایی که بگذاریم، متوجه می شویم که این جهش چرا و چگونه شکل گرفته و البته همچنان نیز بستری مناسب برای رشد بیشتر آن در آینده نیز فراهم است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :