آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203868
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 23:3
تعداد بازدید : 729

عزم دولت برای رفع مشکل کلش آو کلنز نشانه چیست؟

مدتی پیش از سمت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دستور فیلتر شدن «کلش آو کلنز» صادر شد اما هیچ وقت دلایل واضحی برای آن اعلام نکردند و تنها به این مساله که بازی خشونت آمیز(!) است بسنده شد. این فیلتر شدن با مخالفت بنیاد ملی بازی های رایانه ای مواجه شد و مدیر عامل این بنیاد قول پیگیری موضوع را به گیمرها داد.

علی فخار
حالا به نظر می رسد با صحبت های وزیر ارشاد ابعاد جدیدی از مساله نمایان شده است. شاید برای نخستین بار است که می شنویم در کشورمان بیش از یک یا دو وزیر درگیر مساله بازی های رایانه ای شده اند و این برای شخص من هیجان انگیز است. این که پرونده یک بازی جنجالی و پر فروش به مدت یک ماه در دولت در جریان بوده و شش وزیر دولت درگیر آن شده اند و در نهایت دستور به رفع فیلتر بازی داده شده و مشکل آن رفع شده است نشان می دهد که دولت نمی خواهد فضای بازار صنایع نوین کشور را بسته نشان دهد و فیلتر کردن را راه حل نمی داند. بلکه می خواهد این فضای نوین را به شیوه ای اصولی دیده و مشکلات آن را رفع کند که امیدواریم این عزم در دولت وجود داشته باشد.
این که شش وزیر دولت کنار هم جمع شوند و درباره یک بازی تصمیم گیری کنند هم خوب است هم بد. بد از این نظر که متاسفانه شروع این حرکت برای حل و فصل مشکل یک بازی خارجی بوده است. اما تصمیمی که از دولت بیرون آمده خوب و خوشحال کننده است چرا که نشان می دهد با وزیرانی آگاه طرف هستیم که نگاه باز و روشنی به مساله بازی دارند. باید امیدوار باشیم دوباره چنین جلساتی در تیم دولت تشکیل شده تا مشکلات اساسی و زیرساختی بازی و بازی سازان را بررسی کرده و برای حل آن ها تصمیم گیری کنند.
نبود کپی رایت، نبود قانونی مناسب برای دریافت عوارض از بازی های خارجی همانند کلش آو کلنز و عدم حمایت های مالی مناسب از بازی سازان در حالی که به شدت برای این صنعت نوپا نیاز است از جمله مواردی است که لازم است وزرای دولت بنشینند و برای حل آن ها تصمیم گیری کرده یا به حل آن ها کمک کنند. چرا که برای مثال تصویب قانون دریافت عوارض از بازی های آنلاین و موبایلی خارجی نیاز به مصوبه مجلس دارد.
شاید اگر بازی سازان ما خوب حمایت شوند و خوب رشد کنند؛ همانطور که اصغر فرهادی دومین اسکار خود را گرفت، شاهد روزی باشیم که در مراسم The Game Awards بهترین بازی سال به یک بازی ایرانی برسد. آن روز دور از ذهن نیست.
*سردبیر سایت دنیای بازی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :