آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203861
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395 22:48
تعداد بازدید : 1283

رییس پلیس فتا:

سامانه آنلاین شناسایی صفحات فیشینگ راه افتاد

رییس پلیس فتا اعلام کرد: سامانه آنلاین شناسایی صفحات فیشینگ در بانک ها و موسسات مالی به صورت آنلاین فعال شد.

فارس- سردار سید کمال هادیانفر در حاشیه نشست سراسری روسای پلیس فتا گفت: میزان برداشت های غیرمجاز از 52 درصد به 32 درصد کاهش یافته که با جلساتی که با ریاست بانک مرکزی داشتیم، درباره این موضوعات و بحث امن سازی زیرساخت های بانکی صحبت کردیم.
وی با بیان اینکه 35 درصد از بانک ها تجهیزات لازم را در این خصوص ندارند، گفت: بعضی اشکالات روشی است، مثلا در حوزه ارایه خدمات بانکی و برخی دیگر را می توان با بحث پیامکی برطرف کرد؛ بدین صورت که بانک ها هزینه ارسال پیامک تراکنش را از مشتریان دریافت کرده و صاحبان کارت درخواست ارایه پیامک را داشته باشند تا بتوان بدین صورت از برداشت های غیرمجاز مطلع شد.
وی با توجه به نزدیکی عید و افزایش تراکنش مالی گفت: طبیعی است که تراکنش مالی در روزهای پایان سال به روزی 200 میلیون نیز نزدیک شود.
هادیان فر گفت: جرایم سایبری در 11 ماهه امسال 63 درصد افزایش یافته؛ این در حالی است که 43 درصد آن در تلگرام به وقوع می پیوندد که سرور آن در کشور نیست؛ البته 80 درصد جرایم فضای مجازی توسط پلیس کشف می شود.
رییس پلیس فتا با بیان این مطلب که بیشتری جرم فضای مجازی برداشت غیرمجاز است، گفت: در سال 94 برداشت غیرمجاز 53 درصد بود که هم اکنون به 32 درصد کاهش یافته است.
وی، مزاحمت، هتک حرمت و کلاهبرداری را در رده های بعدی جرایم فضای مجازی در ایران عنوان کرد.
وی درباره زمان بررسی پرونده ها گفت: پرونده های نوع یک در کمتر از 10 روز، نوع 2 در ظرف 15 روز و پرونده های نوع سوم ظرف 35 روز کشف می شود درحالی که سازمان اینترپل اعلام کرده که رسیدگی به پرونده ها بیش از 46 روز زمان می برد.
هادیان فر در خصوص آزمایشگاه های پلیس فتا اعلام کرد: این آزمایشگاه ها در 135 نقطه کشور فعالند و کارشان جمع آوری ادله دیجیتال علیه مجرمان فضای سایبری است.
رییس پلیس فتا درخصوص فعالیت تکفیری ها و داعش در فضای مجازی نیز گفت: یکسری فعالیت از طرف تکفیری ها و داعش در تلگرام به صورت کانال های فارسی زبان وجود داشت که شناسایی و مسدودسازی شد که البته دامنه عمیق امنیتی نداشتند؛ یکسری از آنها داخلی و یکسری از آنها توسط فارسی زبان های خارج از ایران بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :