آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203817
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1395 11:52
تعداد بازدید : 770

تلاش دو شرکت آمریکایی برای بهبود عملکرد مغز

ایلان ماسک، رییس کمپانی تسلا و برایان جانسون، رئیس کمپانی کرنل، اعلام کرده اند که به زودی فناوری هایی برای بهبود عملکرد مغز انسان عرضه خواهند کرد.

ایسنا- در این فناوری که «شبکه عصبی توری» نام دارد، یک تراشه که توانایی یادگیری و رشد به همراه مغز انسان را داشته باشد در مغز کاشته می شود. این فناوری به مغز انسان قابلیت اتصال مستقیم به اینترنت و همکاری و در آینده تلفیق با سیستم های هوش مصنوعی را خواهد داد.
ماسک اعلام کرده است این فناوری کارآیی مغز را بهبود می دهد و می توان گفت قوی ترین مغزی که می تواند وجود داشته باشد، به وجود خواهد آورد. کمپانی تسلا تنها شرکتی نیست که در این زمینه فعالیت می کند و در حال حاضر شرکت هایی نظیر کرنل با مدیریت برایان جانسون نیز در این زمینه فعالیت می کنند. فعالیت های کرنل محدود به ساخت یک تراشه نیست و این شرکت قصد دارد یک ایمپلنت مغزی طراحی کند که بیماری های عصبی نظیر آلزایمر، ALS و پارکینسون را درمان کند و به جای بخش های آسیب دیده در مغز فرمان بدهد. محققان معتقدند با تکمیل تحقیقاتشان در این زمینه می توان مغز را با استفاده از این تراشه ها برنامه ریزی کرد و تغییرات دلخواه را در افراد به وجود آورد. تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی با قدرت و سرعت زیادی پیگیری می شود و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بزرگی نظیر مرکز مطالعات فناوری ارتش آمریکا (دارپا) روی آن سرمایه گذاری می کنند. تا چندی پیش مطرح شدن این موارد بیشتر به داستان های علمی- تخیلی شباهت داشت اما با توجه به سرعت پیشرفت تحقیقات به نظر می رسد زمان زیادی تا تحقق این رویاها باقی نمانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :