آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203797
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1395 11:16
تعداد بازدید : 1319

گاز و نسل سوم و چهارم موبایل، هم زمان به سیستان و بلوچستان رسید

در روزی که گاز بالاخره به سیستان و بلوچستان رسید، شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه نیز در سراسر این استان توسعه یافت.

فناوران- مردم محروم سیستان و بلوچستان پس از سال ها انتظار، دیروز شاهد افتتاح خط انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان و روشن شدن مشعل گاز در این شهر بودند. هم زمان با این اتفاق بزرگ، پروژه های ارتباطی مهمی در این استان با حضور رییس جمهور افتتاح شد تا حداقل توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در این استان هم پا با دیگر نقاط کشور پیش برود.
نیک محمد بلوچ زهی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سیستان و بلوچستان در این باره گفت: رییس جمهوری با حضور در شهر زاهدان، اقدام به افتتاح پروژه های حوزه ارتباطات سیستان و بلوچستان کرد که مربوط به توسعه شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه در سراسر استان بود. وی با بیان اینکه هم اکنون همه شهرهای استان سیستان و بلوچستان تحت پوشش شبکه نسل سوم یا چهارم تلفن همراه است، افزود: هم اکنون 1042 سایت نسل دوم، 560 سایت نسل سوم و 272 سایت نسل چهارم در سطح استان سیستان و بلوچستان در حال ارایه خدمات هستند.
بلوچ زهی درباره جزییات این پروژه ها گفت: پروژه هایی که در حوزه نسل سوم و چهارم تلفن همراه افتتاح شد شامل سرمایه گذاری 112 میلیارد تومانی همراه اول، 45 میلیارد تومانی ایرانسل و 6 میلیارد تومانی رایتل بود که در مجموع 160 میلیارد تومان سرمایه گذاری می شد. 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هم اکنون بیش از 550هزار مشترک اینترنت پرسرعت در این استان حضور دارند گفت: از ابتدای کار دولت تاکنون تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت 2/3 برابر شده اند. 
این مقام مسوول با بیان اینکه از ابتدای کار دولت تاکنون ظرفیت شبکه انتقال در استان سیستان و بلوچستان از 134 به 366 گیگابیت افزایش پیدا کرده که رشد 2/7 برابری داشته است، گفت: هم اکنون تعداد روستاهایی که به اینترنت پرسرعت متصل شده اند، از ابتدای شروع دولت تا الان 7/1برابر شده است به طوری که هم اکنون مردم 3700 روستا می توانند به اینترنت پرسرعت متصل شوند. 
بلوچ زهی به برقراری رومینگ ملی برای پوشش جاده های استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: جاده های پرتردد در این استان از پوشش نزدیک به صددرصدی شبکه تلفن همراه برخوردارند که این رقم به طور متوسط برای همه جاده های موجود در استان سیستان و بلوچستان به حدود 60 تا 70 درصد می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :