آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203786
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1395 10:59
تعداد بازدید : 610

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری اعلام کرد:

درآمد 30 هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: برای ایجاد بازار محصولات دانش بنیان داخلی، باید فرهنگ استفاده از این محصولات در جامعه و دستگاه ها نهادینه شود.

فناوران- سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید نمایشگاه دستاوردهای فناورانه چهارمین جشنواره جهادگران علم و فناوری فرهنگ سازی را یک ضرورت اصلی برای رونق بازار شرکت های دانش بنیان دانست و گفت: بازار محصولات دانش بنیان داخلی نسبت به قبل بهتر شده است اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داریم و الزام های فرهنگی باید رونق 
گیرد.

 ابلاغ مصوبه خرید محصولات دانش بنیان
ستاری مصوبه  استفاده از محصولات داخلی و دانش‎بنیان را یک گام دیگر در مسیر فرهنگ سازی این ضرورت عنوان کرد و گفت: این مصوبه بر مبنای ضرورت خرید محصولات داخلی، با رویکردی فرهنگی به دستگاه ها ابلاغ شده است و الزام ایجاد می کند که نیازهای شان را از محصولات داخلی تامین کنند. 
وی اضافه کرد: خوشبختانه شرکت های دانش بنیان با سرعت و شتاب نسبتا خویی در حال رشد هستند و در حال حاضر محصولات دانش بنیان حدود 30هزار میلیارد تومان درآمد داشته اند.

 لزوم پذیرش دانش دانش بنیان ها به عنوان ضمانت
در همین حال، کارشناس راهبردی سیاست گذاری علم و فناوری نیز گفت: دولت به عنوان پدر شرکت های دانش بنیان برای حل بخشی از مشکلات آنها دارایی دانشی این شرکت ها را ارزیابی و متناسب با آن وام های کم یا بی بهره را بدون اخذ ضمانت اعطا کند.
مهدی مقیدنیا افزود: مشکلات شرکت های دانش بنیان ریشه ای و عمیق است و باید به طور اصولی به هدف و نحوه تشکیل آن ها توجه مجدد کنیم و بازنگری داشته باشیم. 
وی ادامه داد: قرار بود این شرکت ها با داشتن دانش بومی اولیه ای، در سطح آمادگی فناوری پنج، مسوولیت توسعه فناوری تا تجاری سازی آن دانش فنی را در جامعه بر عهده بگیرند. تولید در سطح محدود و تعداد هم می تواند در این حیطه وظایف این شرکت ها قرار گیرد.  
وی ادامه داد: باید دارایی دانشی ارزیابی شده، مایه ضمانت شرکت های دانش بنیان قرار گیرد و به این شرکت ها گفته شود که در یک فرصت زمانی، قراردادهایی با کارفرمایان صنعتی یا سازمان های تقاضا محور برای توسعه کاری خود منعقد کنند.
این کارشناس سیاست گذاری علم و فناوری گفت: منبع مالی این رویه نیز می تواند عوارض گمرکی کالاهایی باشد که بیشترین نزدیکی و تشابه را با موضوع شرکت های دانش بنیان ذی نفع دارد. این کارشناس سیاست گذاری علم و فناوری ادامه داد: علاوه بر راهبرد تامین مالی، یک خلاء قانونی و حاکمیتی دیگر در کشور وجود دارد که طبق آن، همه شرکت های مهم تولیدی و صنعتی و پیشران در کشور، متناسب با اندازه شان، باید واحد تحقیق و توسعه داشته باشند. 
وی افزود: شاید در ایام رکود تحمیل قانونی، این کار درست به نظر نیاید، ولی اگر منبع تامین این مطالبه را همان مالیات های سازمان ها بدانیم و حاکمیت بخشی از درآمد مالیاتی آن ها را زیر نظر خودشان در جهت تحقق این راهبرد هزینه کند، پیوند گفته شده چندجانبه و تضمینی تر خواهد شد و تداوم حیات شرکت های دانش بنیان، به دور از دخالت صریح دولت یا گرفتن وام از منابع عمومی کشور، می تواند زمینه ساز بخش مهمی از اقتصاد دانش بنیان کشور باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :