آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20375
تاریخ انتشار : 27 آذر 1391 16:44
تعداد بازدید : 593

سرنوشت چک‌های صادر شده پس از حذف صفرها

بهمنی: دستورالعمل چک قبل از اصلاح پول ملی می رسد

با مطرح شدن بحث رفرم پولی و حذف چهار صفر از پول ملی یکی از موضوعات تعیین تکلیف چک های صادر شده پس از اصلاح پول ملی است که این چک ها اعتبار گذشته را داشته و یا باید راهکار دیگری برای آنها اندیشید که در همین زمینه رییس کل بانک مرکزی ارایه دستورالعمل جامع و شفاف در زمینه تسویه چک های صادر شده قبل از اصلاح پول ملی را مطرح کرد.

ایسنا- محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی در تشریح جزییات اعتبار چک‌های قدیمی گفت: بعد از اصلاح پول ملی هیچ سردرگمی در معاملات و نظام تسویه چک بروز نخواهد کرد.
وی گفت: کارگروه ویژه‌ای کار رفرم پولی را انجام می‌دهد و یکی از مواردی که این کارگروه بررسی می‌کند موضوع ارایه دستورالعمل جامع و شفاف در زمینه تسویه چک‌های صادر شده در زمان قبل از اصلاح پول ملی است.
وی افزود: چک یکی از ابزارهای مهم پرداخت در ایران است و برخی معاملات درشت هم‌چنان با چک انجام می‌شود و طبیعتا بانک مرکزی متوجه این موضوع است.
بهمنی گفت: با تمهیداتی که اندیشیده خواهد شد، چک‌های قبل از انجام رفرم پولی در کشور در نظام بانکی قابل تمیز و تشخیص خواهند بود. بنابراین هیچ سردرگمی در معاملات و نظام تسویه چک بروز نخواهد کرد.
وی افزود: در زمان اصلاح پول ملی طبیعی است که چک‌های قدیم هم همان اعتبار را دارند و تعهداتی که افراد به هم داشته‌اند سرانجام سرجای خود باقی مانده و معتبر است؛ البته تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده می‌شود. بنابراین نگرانی در این مورد وجود ندارد.
او با بیان اینکه براساس دستورالعمل جدیدی که در آن موقع اعلام و ابلاغ می‌شود ایفای تعهدات افراد بدون هیچ کم و کاستی انجام خواهد شد، گفت: این مسایل در کشورهایی که رفرم پولی انجام داده‌اند وجود داشته و راهکارآن نیز اندیشیده شده و بانک مرکزی نیز در این زمینه به تمام جوانب موضوع اشراف داشته و مطابق زمان‌بندی اجرا طرح دستورالعمل‌های لازم را ابلاغ خواهد کرد.
رییس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به نقش بانک‌ها در تحقق اهداف کلان اقتصادی و با بیان اینکه بانک‌ها نقش واسطه‌گری وجوه را بر عهده دارند گفت: بانک‌ها پس اندازهای مردم را گردآوری و جذب می‌کنند و آنها را به طرح‌های تولیدی و کسب و کارها تخصیص می‌دهند، به این ترتیب بانک‌ها در افزایش تولید، ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کارها و در نهایت در رشد اقتصادی کشور نقش مهم و اساسی دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :