آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20364
تاریخ انتشار : 27 آذر 1391 16:3
تعداد بازدید : 592

گزارش رییس سازمان توسعه تجارت از جلسه شوراي عالي صادرات:

شش درخواست ويژه صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي از دولتمردان رسیدگی می شود

در جلسه شوراي عالي صادرات که با حضور معاون اول ریيس جمهور برگزار شد، صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي انتظارات خود براي حمايت ويژه دولتمردان از اين بخش را عنوان کردند.

خبرگزاري موج- حميد صافدل معاون وزير صنعت و تجارت و ریيس سازمان توسعه تجارت اين مطلب گفت: در جلسه شوراي عالي صادرات، صادرکنندگان بخش خدمات فني و مهندسي شش انتظار و درخواست از مسوولان دولتي داشتند و خواستار حمايت ويژه از اين بخش شدند.
وي افزود: يکي از خواسته‌هاي صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي برخورداري از وام تجهيز کارگاه متناسب با تدوين آیين‌نامه ويژه در اين بخش بود.
ریيس سازمان توسعه تجارت افزود: دومين خواسته صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي شامل برخورداري از حق خروج موقت ماشين‌آلات مورد نياز پروژه‌هاي خدمات فني و مهندسي و اجازه ورود مجدد ماشين آلات استفاده شده در اين پروژه‌ها از خارج از کشور مي‌شود.
به گفته معاون وزير صنعت و تجارت اعتاي پوشش بيمه‌هاي سياسي و تجاري توسط صندوق ضمانت صادرات به شرکت‌هاي با رتبه اعتبار درجه اول از ديگر انتظارات صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي بود.
اين مقام مسوول گفت: همچنين تامين مالي صادرات خدمات فني و مهندسي از محل منابع صندوق توسعه ملي يکي ديگر از انتظارات صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي است.
ریيس سازمان توسعه تجارت افزود: صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي انتظار داشتند تا تقويت و ترميم منابع اين بخش از سوي بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات برای پوشش صادرات خدمات فني و مهندسي صورت
بگيرد.
صافدل متذکر شد: در جلسه شوراي عالي صادرات مقرر شد تا کميته‌اي با حضور نمايندگان بانک مرکزي، سازمان توسعه تجارت، بيمه مرکزي، وزارت جهاد کشاورزي، وزارت امور خارجه، بانک توسعه صادرات، صندوق ضمانت صادرات، اتاق بازرگاني ايران، اتاق تعاون مرکزي و نمايندگاني از نهاد رياست جمهوري و همچنين انجمن خدمات فني و مهندسي ايران تشکيل شود.
ریيس سازمان توسعه تجارت گفت: کميته تسهيل صادرات خدمات فني و مهندسي موظف است تا شش درخواست صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي براي حمايت ويژه دولت از اين بخش را به مصوبه تبديل کرده و به تصويب دولت برساند.
به گفته اين مقام مسوول رياست کميته تسهيل صادرات خدمات فني و مهندسي به محمد شريف ملک‌زاده ریيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور
 رسيد.
ریيس سازمان توسعه تجارت با اشاره به ارتقای ايران در بخش خدمات فني و مهندسي گفت: به‌رغم اينکه عمر فعاليت صادرات خدمات فني و مهندسي در ايران به 20 سال هم نمي‌رسد اما شاهد رشد چشمگيري از فعاليت‌هاي نيروي ماهر انساني ايراني در اين بخش هستيم.
وي افزود: ارزش صادرات خدمات فني و مهندسي کشور در سال 73 حدود 75 ميليون دلار بود که خوشبختانه اين رقم در سال 91 بسيار قابل توجه شده است.
معاون وزير صنعت و تجارت افزود: در سال گذشته ارزش صادرات خدمات فني و مهندسي کشور به 2/4 ميليارد دلار رسيده است.
ریيس سازمان توسعه تجارت در خصوص تاثيربخش خدمات فني و مهندسي ايران براي اشتغالزايي گفت: در طول 18 سالي که از عمر فعاليت صادرات خدمات فني و مهندسي در ايران مي‌گذرد توانسته‌ايم 900 ميليون دلار کالا و تجهيزات به کشورهاي هدف صادر کنيم.
ریيس سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس گزارش دبيرخانه کميسيون ماده 19 بخش صادرات خدمات فني و مهندسي تاکنون توانسته براي 14 هزار نفر نيروي انساني ماهر و نيمه ماهر اشتغال آفريني کند و به طور قطع ادامه اين روند مي‌تواند نشان دهد که اين بخش تا چه ميزان در اشتغال آفريني کشور تاثيرگذار خواهد بود.
معاون وزير صنعت و تجارت با اشاره به خواسته‌هاي بخش خصوصي فعال در صادرات خدمات فني و مهندسي گفت: فعالان بخش خصوصي خواستار حمايت‌هاي ويژه از سوي مسوولان دولتي هستند تا صادرات خدمات فني و مهندسي کشور به رشد قابل توجهي برسد.
صافدل افزود: فعالان بخش خصوصي وعده داده‌اند که اگر انتظارات شش ماده‌اي آنها از سوي مسوولان دولتي محقق شود آنان مي‌توانند ارزش صادرات خدمات فني و مهندسي کشور را از 2/4 ميليارد دلار به 20 ميليارد دلار برسانند زيرا در ايران ظرفيت‌هاي بالايي در زمينه خدمات، دانش و نيروي انساني ماهر وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :