آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20349
تاریخ انتشار : 27 آذر 1391 15:30
تعداد بازدید : 1156

رییس پلیس فتای اصفهان:

76 درصد والدین ایرانی بر فعالیت اینترنتی فرزندان شان نظارت ندارند

رییس پلیس فتای اصفهان گفت: بر اساس آمار، 76 درصد والدین ایرانی بر فعالیت فرزندان خود در شبکه اینترنت نظارت نمی کنند و از آن اطلاعی ندارند.

ایرنا- سرهنگ ستار خسروی افزود: این نسبت در کشورهای توسعه یافته برعکس است.
وی با بیان اینکه نظارت نداشتن والدین باعث ارتکاب انواع جرایم رایانه‌ای توسط فرزندان آنها می‌شود، گفت: نفوذ اینترنت در کشور ایران بسیار بالاست و نوجوانان و جوانان ما هر روز نسبت به گذشته وابستگی بیشتری به این شبکه پیدا می‌کنند.
وی افزود: والدین برای کنترل و نظارت بر استفاده فرزندان خود از شبکه اینترنت می‌توانند از نرم‌افزارهای مخصوص کنترل و فیلترینگ بهره بگیرند.
رییس پلیس فتا اصفهان به دستگیری دو نوجوان 12 و 15 ساله به اتهام ایجاد و مدیریت وبلاگ‌های مستهجن در این استان اشاره کرد و گفت: خانواده‌های این دو نوجوان، تحصیل‌کرده و فرهنگی هستند اما هیچ نظارتی بر فعالیت فرزندان خود هنگام استفاده از اینترنت نداشتند.
خسروی افزود: در سه روز گذشته نیز یک پسر 17 ساله به جرم ایجاد صفحات جعلی شبکه‌های اجتماعی و اغفال کاربران در اصفهان دستگیر شد.
وی گفت: تحقیقات نشان داده جوان‌هایی که از باور دینی قوی‌تری برخوردار باشند کمتر مرتکب جرایم رایانه‌ای در فضای مجازی می‌شوند.
رییس پلیس فتای اصفهان گفت: 53 درصد از مجرمان رایانه‌ای در گروه سنی 12 تا 30 سال قرار دارند که این آمار لزوم نظارت بیشتر والدین بر فعالیت فرزندان در شبکه اینترنت را گوشزد می‌کند.
خسروی افزود: 25 درصد از مجرمان رایانه‌ای در گروه سنی 30 تا 40 سال و 22 درصد در گروه سنی 40 تا 50 سال قرار دارند.
وی با بیان اینکه 90 درصد مجرمان رایانه‌ای در این استان را مردان تشکیل می‌دهند، گفت: بیشتر مجرمان رایانه‌ای، جوان، تحصیل‌کرده، کنجکاو و باهوش هستند.
وی گفت: پلیس فتا استان اصفهان در 9 ماه امسال موفق به کشف 82 درصد از جرایم رایانه‌ای شده که در مقایسه با سال گذشته 341 درصد رشد داشته است.
این مقام مسوول گفت: میزان وقوع جرایم رایانه‌ای در استان اصفهان در 9 ماه امسال در مقایسه با سال گذشته 63 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: 29 درصد از کشفیات ما در کمتر از 10 روز، 48 درصد کمتر از یک ماه، 21 درصد کمتر از شش ماه و سه درصد بالای شش ماه صورت گرفته که کشفیات طولانی مدت به دلیل نیاز به تله‌گذاری برای دستگیری مجرمان بوده است.
خسروی گفت: در 9 ماه ابتدای امسال 11 باند در زمینه جرایم رایانه‌ای در استان اصفهان شناسایی و منهدم شده که بیشتر در زمینه جرایم فیشینگ، شرط‌بندی فوتبال، برداشت از حساب‌های بانکی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کردند.
وی گفت: فیشینگ (ایجاد وب‌سایت‌های جعلی) از جرایم عمده است که بیشترین خسارت مالی را به کاربران و مشتریان بانک‌ها وارد می‌کند.
رییس پلیس فتا اصفهان از نهادهای فرهنگی کشور خواست تا در فرهنگ‌سازی برای چگونگی استفاده از شبکه‌های مجازی قوی‌تر وارد عمل شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :