آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20335
تاریخ انتشار : 27 آذر 1391 13:27
تعداد بازدید : 639

آزاده داننده، رییس شورای مرکزی نصر کشور:

چماق اختلاف را بر سر تشکل های فاوا می کوبند

در پی چاپ مطلبی با عنوان «در سرزمین افسانه» که نقدی بود بر سخنان آزاده داننده، رییس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، وی با ارسال مطلبی، به توضیح در این باره پرداخته که ضمن سپاس از ایشان به خاطر توجه شان به روشنگری، از نظر خوانندگان می گذرد:

«در جلسه افتتاحيه نمايشگاه الکامپ به دقت به پوستر الکامپ 18 نگاه کردم و لوگوي تشکل‌هاي متعددي را بر روي پوستر ديدم. ايده همراه کردن همه تشکل‌ها و اقدام براي آن، حتي اگر در حد شعار هم باشد باز هم دستاورد بزرگي بود. نشان از عزمي بود که (حداقل برخي از) مديران تشکل‌ها براي مشارکت و تعامل در حوزه حل مسايل مشترک فعالان بخش خصوصي داشتند. در سخنراني‌ها، هم مجري نمايشگاه و هم ریيس اتاق (که او هم به‌نوعي مجري نمايشگاه محسوب مي‌شود) به اين موضوع به عنوان يکي از وجوه تمايز اين نمايشگاه با دوره‌هاي قبل اشاره کردند. از نظر من هم همين‌طور بود. نوبت به سخنران بعدي رسيد که يکي از نمايندگان سازمان توسعه تجارت بود. ايشان در انتهاي سخنان خود، ناصحانه، توصيه کردند که تشکل‌ها اختلافات خود را کنار بگذارند تا نتايج بهتري حاصل شود (نقل به مضمون).
اين سخن، چماقي بود بر سر تشکل‌ها که سال‌ها از آن استفاده شده بود تا کاستي‌ها و مشکلات ساختاري فرآيند برگزاري نمايشگاه، به گردن تشکل‌ها گذاشته شود. ايشان يا پوستر نمايشگاه را نديده بودند و به سخنان سخنران‌هاي قبلي گوش نکرده بودند يا از آنچه ديده و شنيده بودند احساس نگراني کردند. اگر اختلاف بين تشکل‌ها، بخشي از تاريخ شکل‌گيري تشکل‌ها در حوزه فاواست و آنقدر شواهد براي آن موجود است که قابل انکار نيست، امروز عوامل متعددي مانند بلوغ تشکل‌ها، شرايط دشوار کسب‌وکار، درک بهتر از منافع مشترک، لزوم داشتن صداي واحدي که به گوش همه برسد و ... از يک سو و سوءاستفاده‌ها و فرصت‌طلبي‌هايي که از اختلاف ميان تشکل‌ها صورت مي‌گيرد از سوي ديگر، همه را بر آن داشته تا اين چماق را بي‌اثر کنند.
لازم بود اين پيام به گوش همه رسانده شود که دوره سوءاستفاده از اختلاف تشکل‌ها به‌پايان رسيده و اين چماق ديگر کارکردي ندارد. معني آن اين نيست که اختلاف نظر وجود ندارد، يا تضاد منافع بين تشکل‌ها به‌پايان رسيده است بلکه معني آن اين است که فضاي گفت‌وگو و تفاهم براي برخورد با مشکلات وجود دارد و بلوغ مذاکره و دستيابي به تفاهم شکل گرفته است. به شکل اغراق‌آميزي بر اين موضوع تاکيد شد که اختلاف بين تشکل‌ها افسانه‌اي بيش نيست. اين جمله ناظر بر گذشته نبود بلکه آموزه‌اي بود از گذشته براي آينده. پيامي بود براي خودمان و ديگران که يادمان باشد اين چماق ديگر اثري ندارد. من اين سخن را به شکل اغراق‌آميز ديگري مطرح مي‌کنم: آيا همراهي تشکل‌ها با يکديگر افسانه‌اي است که نمي‌تواند محقق شود؟
اقداماتي که اخيرا در راستای همکاري بين تشکل‌ها صورت گرفته، گرچه گام‌هاي بزرگي است ولي در قياس با آينده پيشِ رو، تمرين کوچکي است براي زندگي در جامعه مدني مبتني بر مشارکت جمعي، احترام متقابل، استفاده از خرد جمعي و .... ما هم بايد در بخش خصوصي به «پنجره واحد» بينديشيم و در راستای تحقق آن بکوشيم.»


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :