آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203240
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1395 0:3
تعداد بازدید : 866

رادیولوژی با روبات

روبات ها سرطان سینه را تشخیص می دهند

در سال های اخیر روبات و هوش مصنوعی تحول عظیمی در پزشکی ایجاد کرده است؛ از جراحی های ظریفی که فقط دست روباتیک از عهده آن برمی آید تا نانوروبات هایی که داخل بدن انسان می شوند و به همان نقطه ای که مشکل وجود دارد، می روند و دارو را به آن نقطه می رسانند تا تومورهای سرطانی را از بین ببرند. حال پزشکان از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری ها استفاده می کنند.


Wired- به تازگی پزشکان تفسیر عکس های رادیولوژی و تشخیص توده سرطانی را به دست هوش مصنوعی سپرده و به نتایج مطلوبی نیز دست یافته اند.  در تصویر، یکی از 400 هزار تصویر ماموگرافی را می بینید که در مرکز پزشکی زبرا در اختیای هوش مصنوعی قرار گرفته است تا سرطان پستان در آنها تشخیص داده شود. در این مرکز پزشکی، از کدهای رنگی استفاده می شود تا شبکه عصبی مصنوعی راحت تر بتواند وجود سرطان را تشخیص دهد. این شبکه عصبی خودش وجود بیماری را یاد می گیرد و با استفاده از این تکنیک سلول های سرطانی را تشخیص می دهد.  چند سال پیش، همسر یک برنامه نویس کامپیوتر انگلیسی به نام فیل تییر در جوانی فوت کرد. علت مرگ او سرطان دهانه رحم بود. اما تییر به جای اینکه این حادثه دردناک را به صورت یک غم شخصی در ذهن خود محفوظ کند، تصمیم گرفت که از آن به عنوان انگیزه ای برای یک کار بزرگ استفاده کند.  برای همین شروع به جمع آوری اطلاعاتی شامل نتایج بیوپسی و آسیب شناسی و عکس ها از ۱۴ بیمارستان کرد. این اطلاعات البته با حفظ اطلاعات خصوصی و حریم خصوصی بیماران، به او ارایه شد. در مرحله بعدی، او راهی پیدا کرد که نتایج عکس های ماموگرام، یعنی عکس های رادیولوژی پستان ها را برای کامپیوتر خواندنی کند. برای آسانی کار، او راهی برای تعریف رنگ برای ساختارهای بافتی متفاوت پیدا کرد. نتیجه کار او پروژه ای موفق برای شرکت Zebra Medical Vision شد. حالا برنامه این شرکت می تواند با دقت ۹۱ درصد، سرطان را در عکس های ماموگرام تشخیص بدهد. این در حالی است که رادیولوژیست ها به طور متوسط در ۸۸ درصد موارد، موفق هستند و می توانند سرطان را تشخیص بدهند. 
شرکت Zebra Medical Vision یک شرکت جوان است و در سال ۲۰۱۴ تنها با ۲۵ کارمند شروع به کار کرد و از همان اول روی الگوریتم های تشخیص بیماری های استخوان، ریه، کبد و قلب کار کرد. این شرکت ادعا می کند که موتورهای تحلیلی و بات ها شاید به زودی بتوانند بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کار روتین رادیولوژیست ها را انجام بدهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :