آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203191
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1395 21:22
تعداد بازدید : 1286

یک اتحادیه برای کسب و کارهای فضای مجازی کافی نیست

دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ضرورت ایجاد رگولاتوری در اقتصاد سایبر و دیجیتالی تاکید کرد و گفت: هنوز کسب و کارهای نوین وارد حوزه هایی چون مالی و پرداخت وارد نشده اند و به خاطر ماهیت محافظه کارانه بانک ها با واکنش آنها روبه رو می شوند.

وزارت ارتباطات- ابوالحسن فیروزآبادی گفت: نگاه شورای عالی فضای مجازی به موضوعات سیاستگذاری کلان در حوزه هایی است که فوریت در آنها مطرح است. 
وی با اعلام تشکیل کارگروهی در رابطه با کسب و کارهای نوپا در شورای عالی فضای مجازی گفت: کارگروه تشکیل شده را توسعه دادیم و با وزارت صنعت و همچنین اتاق اصناف و سازمان نظام صنفی رایانه ای جلساتی برگزار شد.  
فیروزآبادی با بیان اینکه فعالیت کسب و کارهای الکترونیکی در جامعه همچون کتابی است که در کتابخانه ای پر بخواهیم جا دهیم که مشکل است، گفت: در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از آنجاکه با موضوعاتی همچون تولید محتوا و تولید و توزیع اطلاعات روبه رو هستیم، از نظر امنیت حساسیت ویژه ای دارد. رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه حوزه اقتصاد ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور چیزی حدود 1.5 تا 2 درصد تولید ناخالص کشور را تشکیل می دهد، گفت: این رقم در کشورهای پیشرفته تا 8 درصد نیز می رسد که مشخص است فاصله زیادی با آنها داریم که باید این فاصله را کم کنیم.
 وی این فاصله را ناشی از عدم تقارن در رشد اقتصاد حوزه ICT در کشور دانست و افزود: این عدم تقارن در کشور بیشتر در حوزه تلکام و اپراتورهای تلفن همراه است و کمتر در حوزه فناوری اطلاعات این اقتصاد رشد پیدا کرده است که به همین دلیل معارضان زیادی وجود دارد.
فیروزآبادی با بیان اینکه استارت آپ ها و بسیاری از کسب و کارهای نوین در حوزه مالی و پرداخت هنوز وارد نشده اند، گفت: اگر در این حوزه وارد شوند با واکنش بانک ها مواجه می شوند؛ چراکه در همه کشورها بانک ها، نهادی محافظه کار هستند.فیروزآبادی گفت: باید فضا به گونه ای ساماندهی شود که نه تنها یک اتحادیه کسب و کار دیجیتال راه اندازی شود؛ بلکه هر حوزه دارای اتحادیه مستقل مربوط به کسب و کارهای متنوع در فضای مجازی باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :