آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203186
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1395 21:19
تعداد بازدید : 769

چالش های کسب‌و‌کارهای اینترنتی مطرح شد

تعدد مراجع صدور مجوز و برخورد قضایی مشکل عمده صنوف اینترنتی

دوشنبه شب جلسه هم اندیشی دولت با فعالان کسب وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات برگزار شد؛ در این نشست فعالان بخش خصوصی کسب وکارهای اینترنتی چالش های کسب وکار خود را مطرح کردند و نمایندگان دولتی حاضر در این جلسه قول دادند با تدوین آیین نامه و مقررات مربوطه این معضلات را حل کنند.


فارس- اهم موضوعات مطرح شده از سوی فعالان کسب وکارهای اینترنتی، مشکل تشخیص مالیاتی و ممیزی، مشکل بیمه و قرارداد، شرط تاهل برای دریافت مجوز، احضار پیاپی به دادگاه ها، ضررده بودن تمامی سامانه های توزیع اینترنتی فیلم، چند متولی گری مراجع صدور مجوز، حریم حقوقی در فضای مجازی، برخورد قضایی، نبود صندوق های خطرپذیر، فقدان کمک های غیرنقدی، مشکل سربازی، لزوم تفسیر قانون اصناف و رایگان نبودن پهنای باند ارسال بود.
 شرایط سخت اخذ مجوز کسب وکار 
ابوالحسنی، تهیه کننده دیرین دیرین در این جلسه هم اندیشی از شرایط سخت اخذ مجوز کسب وکار دیجیتال انتقاد کرد و گفت: برای دریافت این مجوز متقاضی باید متاهل، دارای بیش از 27 سال سن، دارای مدرک حداقل کارشناسی و بدون سوءپیشینه باشد؛ در حالی که اغلب فعالان این کسب وکارها از سال های اول دانشگاه فعالیت خود را آغاز می کنند اما طبق قانون، کار کردن در دوران دانشجویی ممنوع است.
حسام آرمندهی، مدیرعامل کافه بازار نیز از نحوه برخورد قضایی با دارندگان کسب وکارهای محتوا محور انتقاد کرد و اظهار داشت: در حالی که امروز بسیاری از کسب وکارها مبتنی بر محتوا و کاربر محور است و کاربر محتوا را تولید می کند؛ اما قانون مدیرعامل آن کسب وکار را مسوول می داند که برای مثال در یکی از دادگاه ها بابت نقض کپی رایت یکی از اپلیکیشن های منتشر شده در کافه بازار 6 ماه حبس برایم صادر شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نقض شد.
وی گفت: همچنین در حالی که به دلیل تعدد پرونده های حقوقی چندین نفر مسوول حقوقی در کافه بازار وجود دارد؛ اما هیچ قاضی صحبت با نماینده حقوقی کسب وکار را نمی پذیرد و این موضوع تنها درباره مقامات دولتی است؛ از این رو مدیرعامل کسب وکارها باید مرتب در دادگاه ها حاضر شود.
وی همچنین از تبعیض در سرویس های داخلی و خارجی انتقاد کرد و گفت: با اولین تذکر درباره یک سرویس داخلی باید آن را از کافه بازار حذف کنیم اما درباره سرویس های خارجی این سخت گیری انجام نمی شود.
 ضرر تمامی VODها 
صراف، مدیرعامل سامانه توزیع فیلم نت نیز از نبود قانون کپی رایت در کشور گلایه کرد و اظهار داشت: هم اکنون تمام ویدیوهای درخواستی (VOD) ضرر می دهند؛ اما به امید روزی هستیم که بازار شکل بگیرد زیرا در حال حاضر پس از عرضه یک DVD در سوپرمارکت ها ساعتی بعد آن فیلم در کانال های توزیع غیرقانونی وجود دارد و برخورد فوری با این موضوع امکان پذیر نیست.
حسینی نژاد، مدیرعامل سایت فروش بلیت علی بابا نیز از تاثیرپذیری کسب وکارهای اینترنتی از تصمیمات خلق الساعه انتقاد کرد و گفت: برای یکی از ایرلاین ها بلیت شب عید به قیمت 200 هزار تومان فروخته ایم و ایرلاین آن بلیت را کنسل کرده؛ اما دوباره همان بلیت را برای همان ساعت، همان روز و همان پرواز با قیمت 400 هزار تومان چارتر فروخت که در این جریان مشتری تصور می کند که این تخلف را ما کرده ایم و به ما بدبین می شود.
وی گفت: در این باره با معاون سازمان هواپیمایی صحبت کردیم که فردای این صحبت از ایرلاین تماس گرفتند و گفتند که دیگر به شما سرویس نمی دهیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :