آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202865
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1395 10:49
تعداد بازدید : 525

تجاری‎سازی و صیانت از بازار

دو گام معاونت علمی ریاست جمهوری برای توسعه بازار شرکت‎های دانش‎بنیان

تجاری‎سازی طرح‎های نوآورانه دانش‎بنیان ها و صیانت از بازار آنها برای شتابدهی تولید محصولات، با توجه به افزایش فعالیت شرکت‎های دانش‎بنیان نوپا، از موارد بسیار مهمی است که این روزها معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دستور کار خود قرار داده و در این راستا با چهار وزارتخانه مذاکره کرده است.


فناوران- در واقع با این دو اقدام معاونت علمی ریاست جمهوری، محصولات شرکت‎های دانش بنیان به استانداردهای مشخصی می‎رسند و با تجاری‎سازی، بازار آنها تامین می‎شود. 
برگزاری فستیوال راه‎حل تجاری‎سازی
کارشناسان راه‎حل‎های متفاوتی برای توسعه معاملات و تجاری سازی طرح های نوآورانه شرکت‎های دانش‎بنیان ارایه کرده اند که برگزاری فستیوال یکی از آنهاست.
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این خصوص گفت: رویدادهای عرضه نوآوری و فستیوال ها راه حل توسعه معاملات و تجاری سازی طرح های نوآورانه در بازار دارایی فکری است.
علیرضا دلیری اظهار کرد: فستیوال های عرضه نوآوری در حوزه های تخصصی و ارایه نوآوری های هر حوزه به سرمایه گذاران و صنعتگران همان حوزه تخصصی از جمله راه حل هایی است که برای توسعه معاملات در بازار دارایی فکری در نظر گرفته شده است.
وی گفت: بازار دارایی فکری در سال 93 و با هدف کمک به تجاری سازی دارایی های فکری ثبت شده راه اندازی شد و گواهینامه های ثبت اختراع (طرح های نوآورانه)، طرح های صنعتی و علایم تجاری و رشد رقابت پذیری بنگاه های صنعتی با توسعه پورتفوی نوآوری خود از منابع نوآوری خارج از بنگاه بودند.دلیری افزود: بعد از شروع به کار بازار و با گذشت زمان و افزایش تعداد اختراعات قابل عرضه در تابلوی عرضه بازار دارایی فکری که تا کنون به بیش از 170 اختراع رسیده است، ظرفیت خوبی برای عرضه و بهره برداری از این نوآوری ها فراهم آمده بود که سبب شد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با استفاده از ظرفیت اجرایی مرکز فن بازار ملی ایران درصدد کمک به توسعه تعاملات بازار از طریق بازاریابی اختراعات برآید.
 شناسایی سرمایه گذاران با ارایه فراخوان
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی تصریح کرد: بدین ترتیب مرکز فن بازار ملی ایران با حمایت معاونت علمی و با استفاده از ظرفیت کارگزاران خصوصی تبادل فناوری، برگزاری رویدادهای تخصصی عرضه نوآوری با عنوان فستیوال های نوآوری را در دستور کار خود قرار داد. 
وی همچنین گفت: در این فستیوال ها که هر بار در یک حوزه تخصصی و کاربردی برگزار می شود، طرح های نوآورانه در آن حوزه فراخوان شده و بعد از ارزیابی، طرح های منتخب به صورت ارایه حضوری و باقی طرح ها به صورت ارایه در کتابچه نوآوری برای مخاطبان ارایه می شود. مخاطبان در این رویدادها سرمایه گذاران، صنعت‎گران و تولیدکنندگان آن حوزه تخصصی بوده که علاقه مند به سرمایه گذاری روی طرح های نوآورانه هستند.
 توافق با ۴ وزارتخانه
در همین حال، معاون سیاست‎گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی نیز اعلام کرد: تاکنون با ۴ وزارتخانه بهداشت، نیرو، کشاورزی و ارتباطات در راستای برنامه خود برای تحقق صیانت از بازار شرکت‎های دانش‎بنیان توافقاتی داشتیم که  در این برنامه تولید محصول دانش‎بنیان شتاب داده می‎شود. مهدی الیاسی با بیان اینکه این موضوع می‎تواند در دانش بنیان و تقاضا محور شدن کشور تاثیر بسزایی داشته باشد، عنوان کرد: همکاری با وزارتخانه های نیرو، بهداشت، ارتباطات و فناوری اطلاعات و  کشاورزی آغاز شده و درصدد ارتباط با وزارتخانه های راه، نفت، صنعت و دفاع هستیم.
الیاسی با بیان اینکه بر همین اساس بنا داریم کتابچه ای با ۹ فصل برای برنامه دستگاه ها برای تحقق اقتصاد دانش بنیان تهیه کنیم، گفت: تاکنون حوزه دانش بنیان عرضه محور بوده؛ این بدان معناست که یک فرد خلاق، یک شرکت دانش بنیان راه اندازی می کرده ولی ممکن بود طرحی که در شرکت وجود داشت مورد نیاز کشور نباشد.به گفته وی، در برنامه صیانت از بازار، موضوع تقاضا محوری را مطرح کردیم و معکوس پیش رفتیم؛ بدان معنا که مثلا از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردیم تا به ما امکاناتی که در این حوزه نیاز داریم، ارایه کند.وی افزود: همچنین وزارت بهداشت به ۹ حوزه تقسیم شد؛ دانش بنیانی های تقاضا محور در این حوزه را مشخص کردیم و از خریدهای بازار شروع می کنیم؛ سپس ظرفیت بازار را مورد بررسی قرار می دهیم.الیاسی گفت: همه این ابزارها برای به کار گرفتن بازار اجرایی می شود؛ در واقع در اجرای برنامه صیانت از بازار مشکل بین شرکت های دانش بنیان، بازار و مصرف جامعه مورد بررسی قرار می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :