آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202774
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1395 11:2
تعداد بازدید : 703

رزومه شکست ها

کتاب «کاش وقتی بیست ساله بودم» یکی از بهترین کتاب ها در حوزه هدف گذاری و پیش بینی آینده است که توسط خانم تینا سلیگ (Tina Seelig) استاد دانشگاه استانفورد نوشته شده و مرکز کارآفرینی شریف هم ترجمه ای از آن را منتشر کرده است. آقای دنیل پینک هم نگاه تازه ای به سیستم های انگیزشی را معرفی کرده است.


آقای پینک هر از گاهی، ویدیوهایی یک دقیقه ای منتشر می کند که یکی از آخرین ویدیوهایش به مصاحبه ای یک دقیقه ای با خانم سلیگ اختصاص دارد. در این ویدیو، آقای پینک از خانم سلیگ می خواهد که یک توصیه طلایی بکند. 
ایشان از تمرینی می گوید که خودش و دانشجویانش در دانشگاه استنفورد انجام می دهد و اسم آن را «رزومه شکست ها» می گذارد. 
این کار بسیار ساده است. می گوید تکه کاغذی بردار و تمام شکست هایت را بنویس و بنویس که از هر کدام چه درسی گرفته ای؟ به همین سادگی.
او می گوید وقتی چنین می کنی، دیگر آن اشتباه ها را تکرار نخواهی کرد. جالب است که می گوید روزی یکی از دانشجویانم از من خواست مثالی از این موضوع برایش بزنم. به این سوال فکر کردم و نتیجه اش این شد که آن کتاب معروف کاش وقتی بیست ساله بودم را 
نوشتم!
موضوع اصلی این نوشته ویدیوی آقای پینک نبود. موضوع این نوشته جلب توجه مجدد همه شماست به کارهای ساده ای که در دانشگاه های تراز اول جهان انجام می شود تا انسان ها را در مسیر توسعه قرار دهند. راستی اگر این درخواست از هریک از ما می شد، چند نفر از ما حاضر می شدیم چنین سیاهه ای را تهیه کنیم؟ چند نفر می پرسیدیم حالا که چی؟ چند نفر سوال می کردیم که این کارها مال ۱۰ سال پیش 
نیست؟
تفاوت «ما» و «آنها» در همین نگاه است. آنها کارهای ساده را انجام می دهند. 
فنجان ذهنشان را خالی می کنند. فکر نمی کنند که کسی می خواهد آنها را متهم یا محکوم کند. ساده فکر می کنند، ساده عمل می کنند و نتایج یک درصدی را مورد توجه قرار می دهند.
بیایید ما هم چنین کنیم. بیایید از خودمان شروع کنیم. فهرست شکست ها را بنویسیم و ببینیم «من» چه می توانستم بکنم که آن نشود یا چه کنم که دوباره تکرار نشود؟ 
ساده است، اما به نظرم آسان نیست که مسوولیت و نه تقصیر را در شکست های گذشته به عهده بگیریم و بخواهیم که نقشی در عدم تکرار آنها داشته
 باشیم.
 منبع: وبلاگ رفتار سازمانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :